Reklam

Çenemde Uyuşma Var

  • 12 Mayıs 2017
  • 2.436 kez görüntülendi.
Çenemde Uyuşma Var

Çenede uyuşma durumu birçok nedene bağlı olarak oluşabilmekle beraber bir hastalık belirtisi olarak da ortaya çıkabilen bir durumdur. Özellikle vücutta damar tıkanıklığı veya sinir sıkışması yaşanması durumunda dolaylı veya doğrudan belirli bölgelerde uyuşmalar yaşanabilmektedir. Çene bölgesinde yaşanan uyuşmalar genellikle çeneye bağlı olarak değil, bazı hastalıkların bir belirtisi olarak ortaya çıkmaktadır.

Çenede uyuşma, ihmal edilecek bir durum olmamakla beraber sık olarak yaşanması halinde beyin kanaması veya felç ihtimaline karşı sağlık kuruluşundan yardım almak gerekmektedir. Ayrıca sadece çene bölgesinde değil, vücudun belirli bölgelerinde uzun süreli ve tekrarlanan uyuşmalar yaşanılması durumunda doktor kontrolü gerekmektedir.

Çenede Uyuşma Belirtileri Nelerdir?

Birden ortaya çıkan uyuşma, konuşmada yaşanılan zorluklar, beslenme gibi faaliyetleri tam olarak yerine getirememe, halsizlik ve yorgunluk hissi, ani yaşanılan kulak çınlamaları, yüz bölgesinde yaşanılan hissizlik durumu gibi birçok belirti oluşabilmektedir. Bu belirtiler günlük hayatta birçok faaliyeti etkilemekte olup, aralıklı olarak tekrar edilmesi durumunda beklenmeden sağlık kuruluşundan yardım almak gerekmektedir.

Çenede Uyuşma Nedenleri Nelerdir?

1-)Kaza, yaralanma gibi travmalar

Kaza veya yaralanmalar gibi travmalara bağlı olarak yüz bölgesinde veya vücudun herhangi bir bölgesinde sinirsel kaynaklı hasarlar oluşabilmektedir. Bu hasarlar doğrudan veya dolaylı olarak vücudun bazı bölgelerinde uyuşmalara neden olabilmektedir.

2-)Çene Eklemi Hasarları

Çene ekleminde meydana gelen hasarlar veya faaliyet bozuklukları, çene bölgesinde ağrılara, uyuşmalara ve dolaylı olarak çene ekleminin hareketinde kısıtlamalara yol açabilmektedir. Bu bölgede yaşanan kasılmalar uyuşmalara, uyuşma sonucunda beslenme, konuşma gibi faaliyetlerde zorlanmalara, halsizlik ve yorgunluk gibi semptomlara yol açabilmektedir.

3-)Enfeksiyonlar

Tetanoz gibi enfeksiyonlar, çene eklemi üzerinde ciddi ağrı ve uyuşmalara neden olabilmektedir. Ayrıca diş eti veya diş çürükleri üzerinde enfeksiyon oluşması hem ağız hem de çene bölgesi üzerinde ciddi ağrılara ve buna bağlı olarak uyuşmalara neden olabilmektedir.

4-)Sinir Sıkışması ve Zedelenmeler

Vücuttaki sinirler, doğrudan veya dolaylı olarak beyni etkilemektedir. Özellikle omurlarda meydana gelen sıkışmalar veya zedelenmeler, yüz bölgesi veya vücudun birçok bölgesinde felç durumunun oluşmasına neden olabilmektedir. Bu durumun belirtisi olarak çene ve yüz eklemleri üzerinde uyuşmalar gözlenebilir.

Çene ekleminde yaşanan uyuşmalarda tedavinin uygulanabilmesi için, rahatsızlığın hangi durumdan kaynaklı olarak oluştuğunun tespit edilmesi gerekmektedir. Tanı uygulanması halinde, tanıya bağlı olarak uygun tedavi yöntemi seçilir.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
BİR YORUM YAZ