Reklam

Çikolata Kistinin 7 Belirtisi

  • 05 Haziran 2017
  • 1.268 kez görüntülendi.
Çikolata Kistinin 7 Belirtisi

Çikolata kisti, tıp dilinde endometriozis olarak bilinen ve çok nadir olarak rastlanan rahatsızlıklar arasındadır. Normalde rahim içerisindeki dokuya endometrium denir. Gebelik sırasında eğer gebelik gerçekleşmez ise rahim içerisindeki doku kan şeklinde rahim dışarısına çıkarılır. Bu dokunun rahim dışarısına yerleşmesi halinde endometriozis yani halk dilinde çikolata kisti olarak bilinen rahatsızlık ortaya çıkar. Çikolata kistinin 7 belirtisi aşağıda ele alınmıştır;

1-)Adet Dönemi Öncesinde Başlayıp, Adet Döneminde Şiddetlenen Ağrılar

Bu rahatsızlığa günümüzde adet öncesi sendromu da denilmektedir. Adetten 5-7 gün önce başlayıp adet döneminde, adet ağrılarınında eklenmesiyle belirginleşen ve şiddetlenen ağrılardır. Günlük hayatta özellikle fiziksel aktivitelerde ciddi sorunlara yol açar. Bazı durumlarda ağrı katlanılmayacak derecede şiddetlenebilir ve kadınlarda fiziksel ve ruhsal sorunlara yol açabilmektedir.

2-)Adet Döneminde Oluşabilecek Kabızlık ve İshal Durumları

Adet dönemlerinde normalde adet sancıları belirgin düzeydedir. Çikolata kisti olarak bilinen endometriozis rahatsızlığıyla beraber bu sancılar daha da şiddetlenmiş duruma gelmektedir. Bu durum kabızlık veya ishalle ile sonuçlanabilmektedir.

3-)Bel, Kasık, Bacak ve Sırt Bölgesinde Yaşanan Şiddetli Ağrılar

Normal adet döneminde bel, kasık, bacak ve sırt ağrıları kaçınılmaz olarak yaşanmaktadır. Çikolata kisti rahatsızlığı, adet dönemleri dışında da bel, kasık, bacak ve sırt bölgelerinde şiddetli ağrılar oluşmasına neden olmaktadır. Bu ağrılara adet döneminin eşlik etmesi, ağrıların şiddetlenmesine dolaylı olarak kişide ruhsal ve fiziksel problemlerin oluşmasına neden olabilmektedir.

4-)Mide Bulantısı ve Kusma Problemleri

Çikolata kistinin diğer bir belirtisi de mide bulantısı ve kusma problemlerine yol açmasıdır. Adet dönemi veya adet dönemi öncesinde oluşan ciddi ağrılar, bazı durumlarda kişide kusma ve bulantı hissinin oluşmasına neden olabilmektedir. Özellikle adet döneminde oluşabilecek bu durumlar kadınlar üzerinde psikolojik olarak ve günlük aktivitelerde ciddi sorunlara yol açabilmektedir.

5-)Cinsel İlişki Sırasında Çekilen Şiddetli Ağrılar ve Hamile Kalamama Durumu

Çikolata kisti, gebe kalamama sonucunda rahim içerisindeki dokunun adet kanamaları şeklinde rahim dışarısına çıkması ve oraya yerleşmesiyle oluşan bir rahatsızlıktır. Bu durum cinsel ilişki sırasında ciddi ağrılar hissedilmesine ayrıca rahim içerisinde meydana gelen bu aktivitelerden kaynaklı olarak gebeliğin oluşamaması durumuna yol açabilmektedir.

6-)Bağırsak Aktivitelerinde Düzensizlik ve Buna Bağlı Olarak Ortaya Çıkan Rahatsızlıklar

Çikolata kisti yani endometriozis, vücut metabolizmasında birçok sorunu yol açmaktadır. Bunlardan birisi de bağırsak hareketlerinde düzensizliğe yol açmasıdır. Çikolata kisti adet öncesi ve adet sırasında ciddi ağrılara sebep olarak, bu bölgede damar basıncını arttırabilmektedir. Bu durum ve diğer yan etkiler vücutta metabolik dengenin bozulmasına dolaylı olarak bağırsak aktivitelerinde düzensizliğe yol açabilmektedir.

7-)Sık Sık İdrara Çıkma

Çikolata kisti rahatsızlığı olan kişilerde sık olarak idrara çıkma durumu gözlemlenebilmektedir. Özellikle adet dönemlerinde gerçekleşen bu rahatsızlık kişide günlük aktivitelerde problemlere yol açabilmektedir.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ