Reklam

Cildimdeki Kuruma ve Kabuklanma

 • 10 Mart 2018
 • 1.142 kez görüntülendi.
Cildimdeki Kuruma ve Kabuklanma

Ciltteki kuruma ve bu kurumaya bağlı kabuklanma, insan vücudunun en dış bölgesi olan derimizde bazı deformasyonlar sonucu oluşmaktadır. Özellikle her yaştaki kadınlarda sık rastlanılır. Havadaki nem farkı, ortamın soğuk-sıcak değişimi, bazı temizlik ürünlerinin ten ile teması sonucu cilt gerginleşip kurur.

Kabuklanma ise bu kuruluğa bağlı derinin pul haline gelmesi şeklindedir. Ciltte kuruma ve kabuklanmanın basit sebepleri olduğu gibi ciddi sebepleri de olabilir.

Ciltte Kuruluk ve Kabuklanmanın Nedenleri Nelerdir?

1-)Çevresel Şartlar

Çevresel şartların değişmesi halinde cildimizde adaptasyon sürecine girer. Sıcaktan soğuk bir ortama geçtiğinde, nemli alandan nemsiz ve havasız bir alana geçtiğinde el ve vücudumuzda kuruluk ve bazen kabuklanma görülebilir. Nemlendirici kremler kullanmak bu süreçte iyileştirici etkiye sahiptir.

2-)Susuz Kalmak

İnsan vücudunun dörtte üçü sudur. Eğer vücudumuz susuz kalırsa bu da cildimizin kurumasına sebep olur. Tıpta “kserozis” olarak bilinen cilt kuruluğunun tanımı derinin fazla su kaybetmesidir. Bu yüzden günlük su tüketimine dikkat edilerek en az 2 veya 3litre suyun içilmesi gereklidir. Hatta bu durum erken yaşlanma riskini de azaltacaktır.

3)Enfeksiyon Kaynaklı Hastalıklar:

Cildimizde enfeksiyona bağlı kuruluk ve kabuklanma oluyorsa, ilk önce bunun tedavi edilmesi gereklidir. Birçok kişide rastladığımız mantar oluşumu, virüs ve bakteri gibi mikroorganizmaların etkisi yok edilmelidir. Çünkü cilt kuruluğunda deri enfeksiyonlara daha açık hale gelir. Deri enfeksiyonları, hatta bu durum egzama olarak bilinir, bulaşıcı olmasalar bile genetik ve çevresel birçok şeyden etkilenecektir. Yayılmasını önlemek, cilt kuruluğu ve kabuklanması da önleyecektir.

Ciltte Kuruluk ve Kabuklanmanın Tedavisi Nasıldır?

 • Çevresel faktörlerden ötürü olan ciltteki bu problemler yağlı kremler sayesinde ve bol su tüketilerek geçebilir. Beslenme diğer bir yararı olacak etmendir. Örneğin C vitamini cildin nemini arttırır. A vitamini içerisinde bulunan kollajen özelliği sayesinde cildin esnekliği arttırarak kuruluğa ve kabuklanmaya engel olur. Ispanak gibi yeşil sebzelerde, havuç, kayısıda bolca bulunur. Alkol tüketimine dikkat edilmelidir çünkü alkol vücuttaki suyu fazlaca dışarı atar. Zeytinyağı, balık ve günlük su tüketimi de diğer etkili beslenme arasındadır.
 • Cildimiz için kullandığımız kozmetik ürünlerinin ham maddelerine dikkat edilmeli; temizlik malzemelerinin pH derecesine iyi bakılmalıdır. Özellikle sabunlarda pH 5,5 olmalı ve kurutucu etkisi az olmalıdır. Aloe vera özü, hindistan cevizi yağı gibi nemlendirici özelliği bulunan ürünler tercih edilebilir.
 • Enfeksiyonel bir durum kaynaklı ise önceliğiniz her zaman hekim tavsiyesi olmalıdır. Böyle bir durumda önce rahatsızlığın giderilmesi ve uygun tedavinin başlanması gerekir.
Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. JavierTox dedi ki:

  tinder sign up , browse tinder for free
  how to use tinder

 2. Oejrkj dedi ki:

  purchase stromectol – ivermectin purchase stromectol 3 mg tablet price

 3. Vsfxxm dedi ki:

  ivermectin 6mg – buy ivermectin for humans australia ivermectin buy nz

BİR YORUM YAZ