Reklam

Ciltte Geçmeyen Kızarıklıklar

 • 03 Ocak 2018
 • 1.606 kez görüntülendi.
Ciltte Geçmeyen Kızarıklıklar

Cilt yüzeyinde meydana gelen kızarıklıklar genellikle basit sağlık sorunu olarak görülmektedir. Çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan bu kızarıklıkların birçok farklı sebebi bulunmaktadır. Halk arasında kurdeşen(ürtiker) olarak bilinmekte olan bu rahatsızlık cilt yüzerinde görülen kızarıklık, şişlik ve bazen yaralar olarak kendini belli etmektedir. Çoğunlukla geçici olan bu kızarıklıkların geçmemesi halinde cilt doktoruna gidilmesi gerekmektedir. Yapılacak testlerin sonucuna göre ciltte oluşan kalıcı kızarıklıkların sebebi anlaşılmakta ve ona uygun bir tedavi yöntemi geliştirilmektedir.

Kurdeşen Sebebi ile Ortaya Çıkan Kızarıklıklar

Kurdeşen oluşumunda farklı birçok etken vardır. Bunlar arasında;

 • Kullanılan bazı ilaçların cilt hastalığı olan kurdeşene neden olduğu bilinmektedir. Bu ilaçlar arasında çeşitli antibiyotikler ve ağrı kesici ilaçlar yer almaktadır. İlaçların doktor kontrolünde bırakılması kızarıklıkları da ortadan kaldıracaktır.
 • Kurdeşenin diğer önemli bir sebebi ise strestir. Yoğun stresli dönemlerde ortaya çıkan kurdeşen, psikolojik kökenli olarak görülmektedir.
 • Kurdeşenin sebeplerinden birisi de çeşitli enfeksiyonlardır. Bakteri, virüs gibi zararlı maddeler nedeniyle ortaya çıkan enfeksiyonlar ciltte kızarıklıklara neden olmaktadır. Enfeksiyonun tedavisi ile oluşan kızarıklıklardan kurtulmak mümkündür.
 • Böcekler de kurdeşene neden olan etkenlerden birisidir. Bazı böceklerin ısırması ciltte kızarıklığa, yaraya neden olmaktadır. Bu gibi durumlarda yapılacak en doğru şey hastaneye gitmek olacaktır.

Alerjik Reaksiyonlar ile Ortaya Çıkan Kızarıklıklar

Ciltte meydana gelen kızarıklıklar genellikçe geçicidir ve belirli bir tetikleyici nedeniyle ortaya çıkmıştır. Kalıcı olan kızarıklıkların ise farklı nedenleri bulunur. Kurdeşen( ürtiker) dışında yer alan sebepler arasında alerjik reaksiyonlar gelmektedir. Kişinin belirli bir ürüne, yiyecek ya da içeceği alerjisi olması ve kişinin bilmeden bu ürünü tüketmesi ciltte kızarıklıklara, kaşıntıya ve şişliklere neden olacaktır. Bu gibi durumlarda daha ciddi bir durum ile karşı karşıya kalınmaması adına kişinin uzman bir doktora gitmesi, gerekirse alerjisi olan tüm ürünleri listelemesi ve buna uygun bir beslenme programı oluşturması gerekmektedir.

Cilt Kanseri Nedeniyle Ortaya Çıkan Kızarıklıklar

Ciltte meydana gelen ve ne yapılırsa yapılsın geçmeyen kızarıklıkların önemli bir nedeni cilt kanseri olabilir. Cilt kanserinin belirtileri arasında yer alan cilt kızarıklıkları için kişinin acilen muayene olması gerekmektedir. Cilt kanserinin en çok görülen belirtileri arasında şunlar yer almaktadır:

 • Cilt yüzeyinde görülen kızarıklıklar,
 • Ciltte kuru ve pullu kabartılar,
 • Sert, kırmızı ve kolay bir biçimde kanayan yaralar,
 • Değişik renklerde kabuklaşmış benler,
 • Cilt üzerinde daha önce görülmeyen yeni lekeler,
 • Cilt üzerinde yan yana gelmiş kitleler.
Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ