Ciltte İğne Batması Gibi Ani Kaşıntı

Ciltte İğne Batması Gibi Ani Kaşıntı

Özelikle el, kol ve bacaklarda görülen uyuşma ve karıncalanma durumu ciltte iğne batma hissine neden olur. Bu uyuşma ve karıncalanma sonucunda oluşan iğne batma hissiyle kaşıntılar ve hatta ağrılar meydana gelebilir.

Ciltte oluşan iğne batma hissi sinirlerle alakalıdır. Sinirlerin tahrip olması ya da sinirlere yapılan baskı sonucu ciltte iğne batıyormuş gibi bir his oluşabilir. Oluşan karıncalanma ve uyuşmalar vücutta kaşınmaya yol açabilir.

Vücutta İğne Batma Hissi ve Kaşıntı Nedenleri Nelerdir?

  • Ciltte iğne batması ve kaşıntı probleminin en sık karşılaşılan nedeni sinirsel rahatsızlıklardır. Sinirlerin tahrip olması, sinir sıkışması ya da sinirlere yapılan baskılar sonucunda iğne batma hissi ve kaşıntı sorunu oluşabilir.
  • Yetersiz ve dengesiz beslenme sonucunda normalde almamız gereken vitaminde daha az vitamin almamız sonucunda ciltte iğne batma hissi ve kaşıntı meydana gelir. Özellikle B12 vitamininin eksikliği sonucunda iğne batma hissi ve kaşıntıya sıkça rastlanır.
  • Şeker hastalığı da vücutta oluşan iğne batma hissi ve kaşıntının en bilinen sebeplerinden biridir. Şeker hastalığıyla birlikte vücutta kan şekeri dengesinin değişmesi karıncalanma ve kaşınmaya neden olmaktadır.
  • Romatizmal hastalıklar sonucunda kollarda ve bacaklarda iğne batma hissi ve kaşıntı hali sıkça görülür. Yine bu iğne batma hissine ve kaşıntıya eklem rahatsızlıkları da sebep olmaktadır.
  • Kullanılan bir ilacın yan etkisi olarak da vücutta kaşıntı meydana gelebilmektedir. İlaç yan etkisini vücutta iğne batma hissi ve kaşıntı ile gösterebilir. Bu durumda derhal doktorunuza başvurmalısınız.
  • Aşırı alkol tüketimini de nedenler arasında gösterebiliriz. Alkol tüketildiğinde anında tüm vücuda yayılır ve sinirlere zarar verir. Hasara uğrayan sinirler, sinir iletiminde zorlanırlar. Sinirlerin tahribatı sonucunda iğne batması hissi oluşur.

İğne Batma Hissi ve Kaşıntılara Karşı Önlemler

Vücutta meydana gelen iğne batmasından kurtulabilmek için beslenme oldukça sağlıklı olmalıdır ve vücudun ihtiyaç duyduğu bütün besinlerin takviyesi düzenli olarak yapılmalıdır. Özellikle vitamin takviyesi çok önemlidir. Gün içinde tüketilen besinlerle gerekli vitamin mutlaka alınmalıdır.
Düzenli olarak spor yapılmalı ve gün içerisinde sıkça tekrarlanan duruş bozukluklarından oldukça kaçınılmalıdır.

İğne batma hissi ve kaşıntının uzun süreli olması şiddetli olması ve geçmemesi durumunda ciddi rahatsızlıkları işaret ediyor olabilir. İğne batma hissi ile beraber yanma hissi veya ağrı gibi ağır durumlar da hissediliyorsa, mutlaka doktora başvurmanız gerekmektedir. Doktorunuzun size uygulayacağı tedavi yöntemi ile iğne batma hissinden kurtulabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ