Reklam

Ciltte Kararma

  • 11 Ocak 2018
  • 2.680 kez görüntülendi.
Ciltte Kararma

Ciltte karartma görülmesi çok sık karşılaşılan bir problemdir. Genellikle vücudun belirli bölgelerinde bu şikayet daha yoğun oluşur. Ciltte kararmalar oluşması estetik açıdan problemler ortaya çıkarır ve rahatsız edici bir durumdur. Bununla beraber ciltteki kararmalar bazı hastalıkların habercisi olabilir. Cildimiz vücudumuzun aynasıdır ve vücudumuzda bir problem olduğunda belirti vermeye başlar. Bu belirtilere dikkat edilmesi gerekir. Eğer cildinizde sebebi bilinmeyen kararmalar oluşuyorsa, bir doktora danışmanız gerekir.

Ciltte Kararmanın Nedenleri Nelerdir?

  • Her bireyin cilt rengi neredeyse farklıdır. Cildimizin rengini pigment denilen maddeler belirler. Melanin pigmenti denilen maddenin miktarına göre cildimizin rengi belirlenmiş olur. Eğer melanin ile ilgili bir problem varsa, cilt renginde bozukluklar oluşur. Melanin azalır ise cilt beyazlar, melanin artar ise cilt koyulaşır. Cilt kararmalarının sebeplerinden biri bu pigmentlerdeki bozukluklardır.
  • Cilt kararmasının bir diğer sebebi ise hormonal bozukluklardır. Vücudumuzda birçok olay hormonlar ile kontrol edilir ve bu hormonlardaki bozukluklar çeşitli problemlere yol açabilir. Hormon bozukluğunun cilt kararmasına neden olduğu hastalıklardan biri ise addison hastalığıdır. Böbreklerin üstünde böbreküstü bezleri bulunur ve bu bezler çeşitli hormonlar üretir. Böbreküstü bezlerindeki bozukluğa bağlı olarak Addison hastalığı ortaya çıkar ve ciltte kararmalar oluşur.
  • Güneş ışığı ve UV ışınları cilt için zararlıdır ve cildin dengesini bozar. Ciltteki kararmalarının bir başka sebebi ise güneş ışığına fazla miktarda maruz kalmaktadır. Özellikle yaz aylarında ve öğlen saatlerinde Güneş ışınları dik açıyla yeryüzüne gelir ve daha zararlıdır. Bu dönemlerde fazla güneşe maruz kalacak insanlar gerekli koruyucu kremleri kullanmalıdır.
  • Kullanılan deodorant, temizlik malzemeleri, parfüm gibi maddeler içerisinde bulunan zararlı kimyasal maddeler de cilde zarar vererek kararmalara neden olur. Bu durum daha ciddi cilt problemlerine de sebep olabileceğinden bu gibi ürünlerin seçiminde son derece dikkatli olmak gerekir.

Koltuk Altı ve Bikini Bölgesindeki Kararmalar Nasıl Tedavi Edilir?

Cilt kararması denilince başta kadınlar olmak üzere akla ilk gelen durum koltuk altı ve genital bölgelerdeki kararmalardır. Bu durum kirli bir görüntü oluşturduğu için son derece rahatsız edicidir. Bu bölgelerdeki kararmanın birçok sebebi vardır. Özellikle kıllardan kurtulmak için jilet ve ağda kullanımı bu durumu tetikler. Bununla birlikte hamilelik döneminde yaşanan hormonal değişiklikler, aşırı terleme, yanlış iç çamaşırı seçilmesi gibi durumlarda kararma oluşmasında etkilidir.

Koltuk altı ve genital bölgelerdeki kararmalardan kurtulmak için tıbbi yöntemler uygulanabilir. Bununla birlikte beyazlatıcı etkili bazı kremler kararmalar için kullanılabilir. Bu yöntemlerle birlikte evde bazı bitkisel yöntemlerle beyazlamaya yardımcı olunabilir. Öncelikle temizliğe dikkat etmek gerekir. Zeytinyağı ile ovma, limon suyu uygulama ve zerdeçal beyazlatma için kullanılan yöntemlerdir.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ