Reklam

Ciltteki Geçmeyen Sivilceler

  • 20 Aralık 2017
  • 1.536 kez görüntülendi.
Ciltteki Geçmeyen Sivilceler

Sivilce özellikle ergenlik çağında ki bireylerin sıkça yaşadığı ve her yaş grubundaki bireylerde de görülebilecek bir durumdur. Tedavi edilmediği takdirde kalıcı izlere sebep olabilir.

Özellikle ergenlikte görülme sebebi cilt altındaki yağ bezlerinin bozulması ve yağ oranının artmasıdır.
Kalıcı izler bırakması durumunda ise kişinin fiziksel görüntüsünü bozmakta ve bu sebeple de kişide psikolojik sorunların oluşmasına sebep olmaktadır.

Sivilcelerin kalıcı olmaması için özellikle kullanılan kozmetik ürünlere dikkat edilmeli, deri gözeneklerinin tıkanmasına yol açacak uygulamalar yapılmamalıdır.

Ciltteki Geçmeyen Sivilcelerin Nedenleri Nelerdir?

1-)Sağlıksız Beslenme

Kişinin özellikle bol yağlı, fast-food tarzı yiyecekleri yaşam biçimi haline getirmesinden kaynaklı olarak sivilce oluşumu kalıcı hale gelmektedir.

2-)Psikolojik Etkenler

Stres vücudumuzda pek çok değişime sebep olmaktadır. Bazı uzmanlara göre arasında tam olarak bağ kurulamasa da sivilce oluşumu da stresin vücudumuzda neden olduğu değişikliklerden biridir.

3-)Ciltte Fazla Yağ Üretimi

Kişinin yağ bezlerinde ki bozukluk, cilt tipinin yağlı olması geçmeyen ve sürekli tekrarlayan sivilcelerin oluşumunun başlıca sebeplerindendir.

4-)Güneş Işınları

Güneş ışınlarının kurutucu özelliği olmasına rağmen kişinin çok yoğun ve uzun süreli güneşe maruz kalması durumunda cilt kalınlaşır. Derinin kalınlaşıp gözeneklerin tıkanması durumunda ise azalmış olan sivilceler daha yoğun ve kalıcı şekilde tekrardan ortaya çıkabilir.

5-)Karaciğer Yağlanması

Geçmeyen sivilcelerin en ciddi sebeplerinden biri karaciğer yağlanması olarak gösterilebilir.Bu rahatsızlık özellikle aşırı kilolu olan ve dengesiz beslenen ileri yaşlardaki kişilerde görülmektedir.
Karaciğerin yağlanması durumunda vücudumuzda bir takım belirtiler göstermektedir. Bunların başında sivilce olmak üzere yüksek ateş, alerjik reaksiyon, sürekli yorgunluk ve nefes almada güçlük gibi belirtiler gelmektedir.

Böyle bir durumda derhal uzman bir doktora başvurulmalı ve doktorun verdiği tedavinin yanı sıra spor, sağlıklı beslenme, kaliteli yaşam gibi koşullara özen gösterilmelidir.

6-)Cilt Kanseri

Cildimizde ki geçmeyen sivilcelerin en ciddi nedenlerinden biri de cilt kanseridir. Vücudumuzun çeşitli yerlerinde oluşan sivilcelerin kurumaması tekrarlaması ve renk, büyüklük, şekil gibi değişiklik göstermesi durumunda mutlaka bu ihtimal düşünülmeli ve bir cildiye doktoruna başvurulmalıdır.

7-)Kullanılan İlaçlar

Kronik rahatsızlıklardan dolayı düzenli kullanılan ilaçlar da vücudumuzda sivilceye neden olabilmektedir. İlacın düzenli kullanımına bağlı olarak sivilceler devamlılık göstermektedir. Böyle bir durum yaşadığımızda öncelikle cildiye doktoruyla görüşüp sorunun nedeni anlaşılmalı sonrasında da sonuca göre kullanılan ilaçlar tekrardan düzenlenmelidir.

Ciltteki Geçmeyen Sivilcelerin Tedavisi

Evinde kendi imkanlarıyla krem, maske, peeling kullanımı yaparak sivilcelerini geçirmek isteyenler olabilir. Fakat sivilcelerin süreklilik arz etmesinden dolayı kişinin mutlaka bir cildiyeye görünmesinde ve ana sebep öğrenilerek doktor tarafından gerekli tedaviyle devam etmesinde yarar vardır.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ