Reklam

Çocuğun Kendini Sıkması

 • 19 Mart 2018
 • 3.128 kez görüntülendi.
Çocuğun Kendini Sıkması

Çocuğun kendini sıkması durumu birçok ailenin karşılaştığı bir durumdur. Anne babalar böyle bir vaziyette paniğe kapılabilirler. Çocuğun kendini sıkması demek sürekli olarak ellerini, dişlerini ve bazen tüm bedenini sıkması ve kasması demektir. Bu durum bebeklerin gözlemlenmesi ile fark edilebilir. Çünkü çocukların psikolojisi yetişkinlerinden çok daha farklı şekilde işler.

Bebeğin yada çocuğun kendini sıkması uyanıkken görüldüğü gibi uyku esnasında daha çok görülür. Bebekler uyutulmaya çalışılırken ellerinde, ayaklarında ve vücutlarında kasılma ve sıkma olduğu görülür.

Çocuğun Kendini Sıkmasının Nedenleri Nelerdir?

1-)Sinir Sisteminden Kaynaklı

Bebeklerin ilk doğdukları anda tüm gelişimleri tamamlanmış olmaz. Sinir sistemleri de bu şekildedir. İlk 2 sene bile daha gelişimini tamamlamış olurlar. Bu sebeple tüm vücutta kaslarda kasılma olabilir. Çünkü kasılma ve kendini sıkması kişinin sinir sistemi ile yakından ilgilidir. Bebeklerde ve çocuklarda bu daha gelişme aşamasında olduğu için çocuğun kendini bilinçli ya da farkında olmadan sıkması normaldir.

2-)Psikolojik Etmenler

Çocukların kendilerini sıkması bazı hallerde psikolojik sorunlar olarak değerlendirilir. Elbette ki her daim böyle olmasa da psikolojik olarak sorun yaşayan çocukların ellerini, dişlerini, ayaklarını sıktıkları görülebilmektedir. Çocuğun çok fazla ağlaması, istediği şeyleri kendini sıkarak yaptırmaya çalışması gibi durumlar buna örnek gösterilebilir. Böyle bir durumda çocuğun bir uzmana götürülmesi ve kendini sıkmasının altında yatan psikolojik etmenlerin bulunması gereklidir.

Bunlardan ayrı çocuklarda kendini sıkma durumu aşırı utangaçlık halinde, içine kapanık olduğu durumlarda ya da çok korktuğu hallerde görülebilir. Çocuğun yaşadığı çevre ve psikolojik ortam onun bu hallerini etkileyecektir. Bu yüzden yetişkinlerin çocuklarını sürekli gözlemlemeleri faydalı olacaktır.

Çocuğun Kendini Sıkmasının Tedavisi Nedir?

Çocukta veya bebekte kendini sıkma durumu varsa öncelikle bu durumun nedeni belirlenmelidir. Bunun için ebeveynin gözlem yapması çok önemlidir. Psikolojik mi yoksa fiziksel bir durumdan kaynaklı olup olmadığı çocuğa yaklaşım şeklini belirleyecektir.

Çocuğun kendini sıkma sorunu sinir sisteminden kaynaklı ise nöroloji uzmanına gösterilmesi gerekebilir. Özellikle azalmayıp artarak devam eden kasılma durumlarında sıkıntı ciddi olabilir. Eğer psikolojik bir durumdan kaynaklı ise pedagoglardan yardım alınır. Uzmanlar çocukla birebir görüşme yaparak bilinçli mi yoksa bilinçsiz olarak mı yaptığını tespit etmeye çalışırlar.

Çocukta korku ve endişe hali hakimse ve bu sebeple kendini kasıyorsa, olabildiğince çabuk sakinleştirilmeye çalışılmalıdır ve güven ortamı tesis edilmelidir. Çocuğu/bebeği rahatlatacak müzikler dinletilmeli, ilgisini dağıtacak oyuncaklarla oynaması sağlanmalıdır. Unutulmamalıdır ki huzurlu olan çocuk kendini kasma ve sıkma durumunu pek yaşamaz. Onun için bebeğin fiziki sağlığının yanı sıra psikolojik ve manevi sağlığının da iyi olması önemlidir.

Eğer anlatılanlara rağmen çocuğun kendini sıkması şikayeti bir süredir devam ediyor ve geçmiyorsa, konuyla ilgili mutlaka sağlık kuruluşuna gidilmelidir.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 8 YORUM
 1. get more info dedi ki:

  Let sleeping dogs lie.

 2. You cannot make bricks without straw.

 3. bess.net dedi ki:

  It’s an ill wind that blows nobody any good.

 4. JavierTox dedi ki:

  tinder sign up , tinder date
  what is tinder

 5. Zronzd dedi ki:

  ivermectin 18mg – ivermectin nz stromectol pills

 6. Jnoesc dedi ki:

  stromectol medication – ivermectin 50 cost of ivermectin cream

BİR YORUM YAZ