Çocuğun Sık Kaka Yapması

Çocuğun Sık Kaka Yapması

Çocukların sindirim sistemi yetişkinlerin ki gibi çalışmadığından bazı farklılıklar oluşur. Normalde 4-5 kere dışkılama çocuklarda normal kabul edilir. Bu sayı bir miktar daha yükselebilir bazen. Bu durumda anneler telaşa kapılmamaklıdır. Bu gibi bir durumda eğer çocuğun bir rahatsızlığı olduğundan şüphe ediliyorsa, diğer belirtilere bakmak gerekir. Diğer belirtilere göre bir anormallik varsa, vakit kaybetmeden bir doktora başvurmak gerekir.

Çocuğun Sık Dışkı Yapmasının Nedenleri Nelerdir?

 

  • Anne sütüyle beslenen çocuklarda dışkılama daha fazla görülür. Anne sütüyle beslenen çocuklarda günde 4-5 dışkılama normal kabul edilirken ek besin tüketen çocuklar için bu sayı yüksektir. Ek besin tüketen bebeklerde günde 2-3 dışkılama normal kabul edilir.
  • Eğer bu normal değerler aşılıyorsa bu durumun sebebi ishaldir. İshal bağırsak hareketlerini arttırarak besinlerin daha hızlı atılmasını sağlar. Dışkı daha sulu olur. Çocuklarda ishalin birçok farklı sebebi vardır. Tüketilen besinlerin, kullanılan ilaçların, soğuk havanın ve daha birçok durumun ishal oluşmasında etkilidir. Eğer çocuk zararlı bir besin tüketmiş ise bağırsaklar bu zararlı maddeleri daha hızlı atmak için daha hızlı çalışır. Bunun sonucunda ishal oluşur.
  • Bağırsakta yaşayan birçok farklı bakteri vardır. Bunlar bağırsaklar için yararlı bakterilerdir. Bu bakteriler çocukluk döneminde tam yerleşmemiş veya bağırsaklara zararlı bakteriler yerleşmiş olabilir. Bu durum da ishale sebep olur.
  • Diş çıkaran bebeklerde de dışkılamanın arttığı görülmüştür. Diş çıkaran çocukların beslenme alışkanlığından dolayı ishal ortaya çıkabilir.

Ne Zaman Doktora Başvurulmalıdır?

Bebeklerin ve çocukların sindirim sistemi ve bağışıklık sistemi yetişkinlerinki kadar gelişmediği için kolaylıkla ishal olabilirler. İshal sonucunda bağırsak hareketleri artarak daha sık dışkılama meydana gelir. Çocuklar çok sık ishal olabildiğinden dolayı her ishalde telaşlanmamak gerekir.

Eğer çocuğunuzun ishali 3 günü geçmiş süredir devam ediyorsa, kötü kokuyorsa ve rengi bozuksa bir doktora başvurulmalıdır. Dışkının içerisinde kan varsa bunu doktora bildirmek gerekir. Böyle bir durumda doktora başvurduğunuzda doktor yapacağı testler sonucunda sorunun kaynağı tespit edilir ve gerekli tedaviye başlanır.

Eğer çocuğunuz ek besine geçtiyse muz, haşlanmış patates gibi besinler püre haline getirilerek yedirilerek ishalin önünü geçilmiş olur. Bununla birlikte çocuğunuz ishalle çok su kaybedeceğinden dolayı çocuğun su tüketimine dikkat gerekir. Vücuttaki suyun azalması çocukta bir çok probleme yol açacaktır. Bu durumun önüne geçmek için çocuğa su içilmelidir. İshalle birlikte kaybedilen vitamin, mineraller de tekrar yerine konmalıdır. Bu yüzden vitamin ve mineral yönünden zengin besinler tüketilmelidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ