Reklam

Çocuğun Uykuda Titremesi

  • 18 Haziran 2017
  • 4.830 kez görüntülendi.
Çocuğun Uykuda Titremesi

Uykuda titremenin sebebi kimi zaman odada bir camın açık kalması, klimanın açık kalması olabilirken kimi zaman da ciddi bir psikolojik hastalığın belirtisi olabilir. Yetişkin ve çocuk ayırt etmeden insan bedeninde aniden üşüme ile meydana gelen bir titreme durumu ve irkilme durumu söz konusu olabilir.

Bu nedenden ötürü çocukta meydana gelen bu titreme irkilme şeklinde ise ve soğuktan olma ihtimali vardır ve telaşa kapılmamak gerekir. Fakat çok sık tekrar eden bir durum ise ve soğuktan kaynaklı olmadığı durumlar varsa, en kısa sürede doktora danışmak gerekir. Çocuğun psikolojik rahatsızlıklarının var olabileceği düşünülmelidir.

Çocuğun Uykuda Titremesi Neden Olur?

Çocuklarda uykuda titreme, gün içerisinde çok fazla koşması ve yorulmasından kaynaklı olarak meydana gelen kas yorgunluğunun da göstergesi olabilir. Kas yorgunluğunu atabilmek için mutlaka çocuğun dinlenmesi gerekir. Hareketli ve gün içerisinde çok oyun oynayan çocuklarda sıklıkla görülen ve genelde de tehlikeli bir durum ifade etmeyen titremelerdir.

Psikolojik Etmenler

Hissedilen duyguların yoğunluğu nedeni ile de kişide özellikle gece uykuda titremeler olabilir. Çok fazla stres varsa ya da çok heyecanlı, korkulu bir halde yatağa girildiyse çocuk konforlu bir uyku çekemeyecek ve titremelerle uykudan uyanacaktır. Yetişkin bir insanda da gözlenebilecek olan bu durum hissedilen stres ile kaslarda seyrimelere ve kaslarda gerilmelere de yol açabilir.

Kas ve Sinirlerde Yorgunluk

Yoğun geçen bir gün ve kişinin stresli, hareketli bir gün geçirmesi de onun kaslarında atmalara, seğirmelere neden olabilir. Bu kas atması olarak da tanımlanan durumda kişinin yorgunluk halinin sonucu olarak seğirmeler gözlenir. Fakat sıklıkla gözlenen bir durum ise sinirlerle alakalı olabilir. Sinir sıkışmasının yer yer kendini gösterme şekli de olabileceği için mutlaka en kısa sürede doktor kontrolüne gitmek gerekir.

Hiperaktivite Bozuklukları

Hiperaktif olan çocuklarda sürekli bir hareket halinin neden olduğu bir kasılma ve ani gevşemelerle vücutta hissedilen bu titremeler olabilir. İrkilme ve titreme şeklindeki bu uyku uyanmalarının sıklığı hakkında mutlaka doktora bilgi verilmesi gerekir.

Panik Atak

Panik atak, şiddetli hissedilen endişe ve korku duygularından kaynaklı olarak gözlenen bir psikolojik hastalıktır. Özellikle günümüze çok fazla rastlanan bu hastalık kaygı ve endişenin sebebi ile kendisini gösterir. Gece uykudan uyandıracak titremelere ve panik atak nöbetlerine neden olabilir.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. The heart that truly loves never forgets.

BİR YORUM YAZ