Reklam

Çocuk Alerjisi ve Öksürük

  • 22 Mayıs 2017
  • 1.159 kez görüntülendi.
Çocuk Alerjisi ve Öksürük

Alerji, vücudun istenmeyen kimyasallara karşı verdiği tepki olarak tanımlanabilir. Günlük hayatta kullandığımız ürünler, mevsimsel başlayan alerjiler, güneş gibi bir çok faktöre bağlı olarak alerji oluşabilir. Günlük hayatta kullanılan şampuan, el sabunu, saç kremi gibi kimyasalların içerisinde yer alabilecek bir maddeye karşı özellikle ilkbahar döneminde başlayan polenlere karşı gelişen mevsimsel alerjik rinit, yaz döneminde gelişen ve deride ciddi kızarıklık ve kaşıntılara yol açabilecek güneş reaksiyonları en sık rastlanan alerjik reaksiyonlar arasında yer almaktadır.

Alerjik reaksiyonların en tipik belirtileri sürekli gerçekleşen hapşırma isteği, boğazda ve deride kızarıklık ve aşınma ve kaşıntıdır. Özellikle küçük çocuklarda alerjik reaksiyonların oluşması halinde, öncelikle alerji durumunun oluşma nedeni öğrenilmeli ve ona uygun olarak önlemler alınmalıdır.

Günümüzde yapılan alerji testleri ile kişinin hangi kimyasala alerjik reaksiyon geliştirdiği çok rahat bir şekilde tespit edilip, uygun tedavi yöntemi seçilmektedir. Özellikle kimyasal maddelere karşı gelişen alerjik durumlarda hangi maddeye karşı alerjik durum oluştuğu tespit edilip, o maddeleri içeren ürünlerden uzak durulması gerekmektedir. Diğer türlü deride ciddi yanmalar, kızarıklıklar ve kaşıntılar gelişebilmektedir. Mevsimsel alerjik reaksiyonlarda ise ilkbahar döneminde sıklıkla geliştiği için doktor kontrolünde alınan ilaçlarla ve dışarı çıkmamak, evde camı sürekli olarak açmamak gibi önlemlerle alerjik reaksiyonlarda azalma gözlenebilmektedir.

Güneş alerjisi olan çocuklarda ise doktor kontrolünde kullanılabilecek güneş kremi vb. preparatlar deride kızarma, kaşıntı, yanma gibi alerjik durumlarında önlenmesinde etkili olabilecektir.

Çocuklarda öksürük nedenleri ise genellikle viral veya bakteriyel üst solunum yolları hastalıklarından kaynaklanmaktadır. Vücut bağışıklık sisteminin düşmesiyle hastalıklara açık hale gelmektedir. Özellikle çocuklarda vücut yapısı çok hassas olduğu için bu duruma daha önem gösterilmeli, beslenme düzeyine daha çok dikkat edilmelidir.

Bu gibi durumlarda doktor kontrolü dışında ilaç kullanımından kesinlikle kaçınılmalıdır. Çünkü hastalığın hangi mikroorganizma kaynaklı oluştuğu tedavi yöntemini de değiştirecektir. Viral olarak oluşabilecek enfeksiyonlarda antibiyotik kullanımı işe yaramayacağı için gereksiz ilaç kullanımından kaçınılmalı ve böyle durumlarda doktor veya eczacı danışmanlığında ilaçlar kullanılmalıdır.

Çocuklarda üst solunum yolu hastalıklarının oluşmasının önlenmesi için bağışıklık sisteminin güçlü tutulması gerekmektedir. Bunun için alınabilecek vitamin takviyeleri, sağlıksız ve düzensiz beslenmeden kaçınılması, meyve ve sebze tüketiminin arttırılması gibi faktörler bu tarz hastalıkların oluşmasını azaltacaktır.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Jzgnsd dedi ki:

    ivermectin cream cost – ivermectin generic name stromectol 12mg

  2. Ryansw dedi ki:

    ivermectin 2% – ivermectina ivermectin 1 topical cream

BİR YORUM YAZ