Reklam

Çocuk Makatında Çıkan Et Parçası

  • 12 Mart 2017
  • 15.497 kez görüntülendi.
Çocuk Makatında Çıkan Et Parçası

Çocuklarda normal bir deri kıvrımının dışında makat ve çevresindeki ekstra deri oluşumudur. Bu oluşum çocuklarda küçük bir et parçası ya da makat çevresinde çatlak veya sarkma şeklinde görülebilir. Daha çok makatta normal deri kıvrımından ekstra oluşan genellikle mercimek tanesi büyüklüğünde oluşan et parçası oluşumudur şeklinde görülmektedir.

Çocuk Makatında Neden Et Parçası Oluşur ?

Anne sütüyle beslenen bebeklerde bağırsak yumuşak kaldığı için kabızlık gibi rahatsızlıklar pek gözlenmemektir fakat anne sütünü bırakıp hazır gıdalarla beslenmeye başladıkları zaman bağırsak sisteminde katılaşmalar gözlenmektedir. Bu da bebekte kabızlık gibi ciddi sorunlara yol açabilir. Anne sütü bağırsağı yumuşatır. Özellikle çocukların gelişimi sırasında kullanılan hazır gıdalar ve sıvılar bu hastalığı tetikleyen başlıca etmenlerdendir.

Çocuk Makatında Et Parçası Oluşumunun Belirtileri Neler Olabilir?

  • Kabızlık sonucunda makatta şiddetli zorlanmalar, yırtık, çatlama ve et oluşumu yani hemoroid ya da diğer ismiyle basur oluşumu gözlenebilir.
  • Gözle görünür şekilde makat kısmında küçük et parçası, kanama, tuvalet sırasında zorlanma ve hissedilen ağrılar, et kısmında oluşan ufak şişlik ve etin oluşumu çevresinde kaşıntı, yanma hissi şeklinde belirtileri mevcuttur.
  • Dikkatsiz ve sağlıksız beslenme bu rahatsızlığın oluşmasına neden olan en önemli faktörler arasındadır. Özellikle çocukların beslenmesinde daha dikkatli olunması gerekmektedir.

Çocuk Makatında Oluşan Et Parçasının Tedavisi Nasıl Yapılır?

  • Et oluşan alanda enfeksiyon oluşmamasına dikkat edilmelidir. Enfeksiyon var ise yayılmaması için fiziksel müdahalede bulunmamak ve hijyen kuralları çerçevesinde müdahale etmek gerekmektedir.
  • Çocuklarda makatta oluşan et parçasının engellenmesi için bebeklikten çocukluk evresine geçişte çocuğa verilecek katı gıdalara dikkat edilip sıvı ağırlıklı beslenmesi veya besinlerin bol sıvı ile tüketim ile bağırsakların yumuşatılması sağlanabilmektedir.
  • Bu tür rahatsızlık yaşayan kişilerde ılık suya oturtma yöntemi ile geçici rahatlama hissi oluşmaktadır. Bu geçici bir çözüm olarak görülse de çocukta rahatlama ve acıda azalma eğilimi gösterir.
  • Geçici olarak çocuğun acısının ve yanma hissinin azalması ve kabızlığın önlenilmesi için doktor tarafından reçetelenen bazı tablet formları kullanılabilmektedir. Fakat et parçası için ilaçlarla tedavi kesin bir çözüm sağlamamaktadır. Makatta çıkan et parçasının tedavisi cerrahi işlemdir. Cerrahi işlem ile bölge temizlendikten sonra antibiyotik tedavisi ile bölgenin enfeksiyondan arındırılması sağlanır.

Daha geniş ve detaylı-doğru bilgi için muhakkak sağlık kuruluşuna gidilmelidir.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ