Çocuklarda Tansiyon Düşmesi Olabilir mi?

Çocuklarda Tansiyon Düşmesi Olabilir mi?

Tansiyon hastalığını kısaca kan basıncının düşmesi veya yükselmesi durumu olarak tanımlayabiliriz. Bu rahatsızlık günümüzde en çok rastlanılan kronik rahatsızlıklar arasında yer almaktadır. Yetişkinlerde olduğu kadar her yaş kesiminde görülme riski vardır.

Genellikle orta yaş ve yaşlı kesimde ortaya çıkan hastalık olarak bilinen tansiyon hastalığı çocuklarda da sıklıkla olmasada yaş oranına bakıldığında fazla olarak görülmekte olup, çocuklar üzerinde neden olduğu komplikasyonlar daha risklidir. Çünkü çocuklarda vücut direncinin yetişkinlere oranla çok daha düşük olması bu rahatsızlığın olası etkilerinin çocuklar üzerinde daha şiddetli olarak hissedilmesine neden olmaktadır.

Çocuklarda Tansiyon Düşmesinin veya Yükselmesinin Belirtileri Nelerdir ?

Çocuklarda tansiyon hastalığı ilk başlarda algılanamayabilmektedir. Çünkü çocukların vücut direncinin düşük olması bir çok rahatsızlık geçirme riski olduğundan tansiyon belirtileri ile karıştırılabilir ve ciddiye alınmayabilir.

Tansiyon hastalıklarının en önemli belirtilerinden biri de görmede yaşanan bozukluklardır. Bunların dışında bilinç kaybı, baş ve ense bölgesinde oluşan ağrılar, mide bulantıları, kan basıncının düşmesine bağlı olarak büyük derece de halsizlik ve yorulmalar, kalpte çarpıntı hissi, kulakta çınlama gibi bir çok belirti oluşabilmektedir. Bu durumlarda en yakın zaman içerisinde sağlık kuruluşuna başvurmak gerekmektedir. Çünkü tedavi edilmeyen tansiyon kaynaklı sıkıntılar felç oluşumuna hatta ölüme kadar götürebilme riski vardır.

Çocuklarda Neden Tansiyon Hastalığı Oluşabilir?

Tansiyon hastalığın büyük bir çoğunluğu genetik faktörlerden kaynaklıdır. Fakat bu genetik kaynaklı faktörler genellikle ilerleyen yaşlarda ortaya çıkmaktadır. Bunun dışında doğumsal kaynaklı problemler, damar hastalıklarından kaynaklı problemler, kalbin kanı vücuda pompalama veya vücuttan gelen kanın kalbe pompalama gücündeki azalmalar, kalp hastalıkları gibi birçok komplikasyon tansiyon hastalığının oluşma riskini arttırmaktadır.

Çocuklarda Oluşan Tansiyon Hastalığının Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tansiyon hastalığı kronik bir rahatsızlıktır. Hastalık tam olarak hiçbir zaman önlenemez. Sadece ilaçlar ile hastalık sırasında gelişen semptomların kontrol altına alınması sağlanabilir. Bu yüzden tansiyon hastalığı olan kişilerin ilaçlarını düzenli olarak almaları gerekmektedir.

Hem yetişkin hemde çocuklarda yaşam tarzı değişikleri ve beslenme faaliyetlerinin düzenlenmesi gibi bazı durumların düzenlenmesi rahatsızlığın semptomlarının sık oluşma riskini azaltacaktır. Özellikle tansiyon hastalığı olan kişilerin bol yağlı, bol tuzlu gibi yiyeceklerden kesinlikler uzak durması gerekmektedir. Çünkü vücuda alınan yağlar kolesterol miktarının artmasına yol açacağı için zaten basıncı düşük olan damarların iyice tıkanmasına neden olacaktır.

Kronik hastalıklar çok ciddi advers reaksiyonlara yol açabilecek hastalıklardır. Bu gibi kronik hastalığı olan kişilerin vakit kaybetmeden doktoruna başvurması ve yaşamında olumlu sonuçlara yol açabilecek düzenlemeler yapması gerekmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ