Reklam

Çocuklarda Tansiyon Düşmesi Olabilir mi?

 • 27 Mart 2017
 • 6.371 kez görüntülendi.
Çocuklarda Tansiyon Düşmesi Olabilir mi?

Tansiyon hastalığını kısaca kan basıncının düşmesi veya yükselmesi durumu olarak tanımlayabiliriz. Bu rahatsızlık günümüzde en çok rastlanılan kronik rahatsızlıklar arasında yer almaktadır. Yetişkinlerde olduğu kadar her yaş kesiminde görülme riski vardır.

Genellikle orta yaş ve yaşlı kesimde ortaya çıkan hastalık olarak bilinen tansiyon hastalığı çocuklarda da sıklıkla olmasada yaş oranına bakıldığında fazla olarak görülmekte olup, çocuklar üzerinde neden olduğu komplikasyonlar daha risklidir. Çünkü çocuklarda vücut direncinin yetişkinlere oranla çok daha düşük olması bu rahatsızlığın olası etkilerinin çocuklar üzerinde daha şiddetli olarak hissedilmesine neden olmaktadır.

Çocuklarda Tansiyon Düşmesinin veya Yükselmesinin Belirtileri Nelerdir ?

Çocuklarda tansiyon hastalığı ilk başlarda algılanamayabilmektedir. Çünkü çocukların vücut direncinin düşük olması bir çok rahatsızlık geçirme riski olduğundan tansiyon belirtileri ile karıştırılabilir ve ciddiye alınmayabilir.

Tansiyon hastalıklarının en önemli belirtilerinden biri de görmede yaşanan bozukluklardır. Bunların dışında bilinç kaybı, baş ve ense bölgesinde oluşan ağrılar, mide bulantıları, kan basıncının düşmesine bağlı olarak büyük derece de halsizlik ve yorulmalar, kalpte çarpıntı hissi, kulakta çınlama gibi bir çok belirti oluşabilmektedir. Bu durumlarda en yakın zaman içerisinde sağlık kuruluşuna başvurmak gerekmektedir. Çünkü tedavi edilmeyen tansiyon kaynaklı sıkıntılar felç oluşumuna hatta ölüme kadar götürebilme riski vardır.

Çocuklarda Neden Tansiyon Hastalığı Oluşabilir?

Tansiyon hastalığın büyük bir çoğunluğu genetik faktörlerden kaynaklıdır. Fakat bu genetik kaynaklı faktörler genellikle ilerleyen yaşlarda ortaya çıkmaktadır. Bunun dışında doğumsal kaynaklı problemler, damar hastalıklarından kaynaklı problemler, kalbin kanı vücuda pompalama veya vücuttan gelen kanın kalbe pompalama gücündeki azalmalar, kalp hastalıkları gibi birçok komplikasyon tansiyon hastalığının oluşma riskini arttırmaktadır.

Çocuklarda Oluşan Tansiyon Hastalığının Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tansiyon hastalığı kronik bir rahatsızlıktır. Hastalık tam olarak hiçbir zaman önlenemez. Sadece ilaçlar ile hastalık sırasında gelişen semptomların kontrol altına alınması sağlanabilir. Bu yüzden tansiyon hastalığı olan kişilerin ilaçlarını düzenli olarak almaları gerekmektedir.

Hem yetişkin hemde çocuklarda yaşam tarzı değişikleri ve beslenme faaliyetlerinin düzenlenmesi gibi bazı durumların düzenlenmesi rahatsızlığın semptomlarının sık oluşma riskini azaltacaktır. Özellikle tansiyon hastalığı olan kişilerin bol yağlı, bol tuzlu gibi yiyeceklerden kesinlikler uzak durması gerekmektedir. Çünkü vücuda alınan yağlar kolesterol miktarının artmasına yol açacağı için zaten basıncı düşük olan damarların iyice tıkanmasına neden olacaktır.

Kronik hastalıklar çok ciddi advers reaksiyonlara yol açabilecek hastalıklardır. Bu gibi kronik hastalığı olan kişilerin vakit kaybetmeden doktoruna başvurması ve yaşamında olumlu sonuçlara yol açabilecek düzenlemeler yapması gerekmektedir.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 10 YORUM
 1. kamagra no rx dedi ki:

  I intended to compose you a bit of word to help thank you very much yet again with the unique tricks you have shown on this website. This is so wonderfully open-handed with you to supply without restraint what exactly some people would have supplied for an electronic book to make some profit on their own, principally since you might well have tried it in the event you wanted. Those tips likewise worked to provide a great way to understand that the rest have the same zeal the same as my very own to understand way more with regards to this problem. I think there are thousands of more pleasurable times up front for those who take a look at your website.

 2. Nine tailors make a man. the literal meaning is that a gentleman must select his attire from various sources it is now also associated with bellringing

 3. You got a very great website, Gladiola I observed it through google. https://asthmamedi.com asthma medications

 4. amoxicillin for colds amoxicillin prescription cost can a child overdose on amoxicillin how to store amoxicillin

 5. lasix hyperkalemia can i buy lasix over the counter spironolactone furosemide leg edema heart how long does furosemide take to work in cats

 6. order zithromax azithromycin purchase usa can you buy zithromax in stores how many pills of azithromycin to cure chlamydia

 7. covid ivermectin ivermectin 0.5% lotion is ivermectin safe for dogs how to store ivermectin

 8. albuterol recall dedi ki:

  pro air albuterol where to get albuterol icd 10 cm code for albuterol a patient was prescribed ventolin, which is an mdi. you inform the patient that they should

 9. Wow! Thank you! I constantly needed to write on my site something like that. Can I include a part of your post to my blog?

BİR YORUM YAZ