Reklam

Coraspirin ve Ecopirin

 • 16 Mart 2017
 • 13.595 kez görüntülendi.
Coraspirin ve Ecopirin

Coraspin ve ecopirin etken madde olarak asetilsalisilik asit içeren , analjezik (ağrı kesici) ,antiagregan (kan sulandırıcı) , antitrombotik , antienflamatuvar (ateş düşürücü) olarak kullanılan tablet formlarıdır. Bir çok kronik hastalığın tedavisinde kullanılabilmektedir. Ülkemizde yanlış bir şekilde yan etkisi az düşüncesi oluştuğu için yaygın kullanılmaktadır fakat bu tür ilaçların kullanımı sırasında özellikle ülser gibi kanama rahatsızlığı olan kişilerde ecopirin veya coraspin kullanımı ciddi kanamalara yol açmaktadır.

Ülser sindirim kanalında yani midede oluşan yaralar olarak tanımlanabilmektedir. Mide ülseri rahatsızlığı olan kişilerde coraspin ve ecopirin kullanımı mide kanaması riskini artırmaktadır. Bu yüzden ülser rahatsızlığı olan kişilerin bu tür ilaçları kullanması doktor kontrolünde gerçekleşmelidir.

Coraspin ve Ecopirinin Kullanılmaması Gereken veya Doktor Kontrolünde Kullanılması Gereken Durumlar Nelerdir ?

 • Ciddi karaciğer, böbrek ve kalp yetmezliği olan kişilerde kesinlikle kullanılmaması gereken ilaçlardır.
 • Bu iki ilacın birlikte alınması anti-trombotik aktiviteyi arttıracağı için diş etlerinde veya vücudun bazı bölgelerinde ciddi kanamalara yol açabilmektedir.
 • Mide ülseri rahatsızlığı olan kişilerde ve kanama bozuklukları olan kişilerde kanı sulandırma özelliğinden dolayı ciddi komplikasyonlara yol açtığı için kullanılmamalıdır.
 • Bazı kişilerde asetilsalisilik asit duyarlılığı olabilmektedir. Bu hastalarda aspirin, coraspin ve ecopirin kullanımı uygun değildir.
 • Metotreksat romatizmal hastalıklarda kullanılan bir etken maddedir. Metotreksat ile asetilsalisilik asit kullanımı vücutta komplikasyonlara yol açabilmektedir. Bu ilacı kullanan insanların coraspin ve ecopirini doktor kontrolünde kullanması gerekir.
 • Astım hastalığı olan kişilerde kullanılması önerilmez.
 • İbuprofen etken maddesi olan analjezik ilaçların asetilsalisilik asit ile kullanımı asetil salisilik asit etkisini azaltır. Bunun dışında antiagregan ilaçlarla beraber coraspin ve ecopirin kullanımı genellikle önerilmemektedir, doktor kontrolünde kullanımı gerekmektedir.

Coraspin ve Ecopirin Hangi Hastalıkların Tedavisinde Kullanılır?

 • Coraspin ve ecopirin miyofarkt infarktüs ve anjina pektoris gibi çeşitli kalp rahatsızlıklarında , tansiyon, diyabet, kolesterol gibi kronik rahatsızlıklarda kan damarlarında kan akımını hızlandırıldığı için kullanılmaktadır.
 • Coraspin ve ecopirin gibi ilaçların özellikle prospektüsünü okuyarak doğru dozda ve doğru zamanda kullanımı gerekmektedir. Yukarıda da belirtildiği gibi kontrendike durumlarda kullanımı ciddi ve geri dönüşümsüz komplikasyonlara yol açabilmektedir.
 • Dozu aşılan her ilaç zehirdir. Bu yüzden bu tür ilaçları doktorun yazdığı şekilde ve zamanda kullanılması gerekir. Bu tür ilaçların yazılan dozdan fazla alınması ciddi komplikasyonların oluşmasına neden olabilir.
Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
BİR YORUM YAZ