Reklam

Damar Atması Olabilir mi?

 • 19 Aralık 2017
 • 1.196 kez görüntülendi.
Damar Atması Olabilir mi?

Damar atması bir hastalık olmamasına rağmen neredeyse her bireyde çok sık yaşanan bir rahatsızlıktır.
Damar atmasının olması için kişinin bir hastalığı olması şart değildir. Ancak sürekli tekrarlayan ve başka belirtilerle birleşen damar atması da ciddi bir hastalık sebebi olabileceği için mutlaka detaylı olarak uzman bir doktor tarafından incelenmelidir.

Damar atmasının nedeni olabilecek en ciddi hastalık damar tıkanıklığıdır. Bunun yanı sıra pek çok sebepte bu soruna yol açmaktadır.

Damar Atmasının Nedenleri Nelerdir?

1-)Damar Tıkanıklığı

Vücudumuzda kan dolaşımında bir damarın tıkanmasıyla damar atması bir diğer söylenişiyle damar seğirmesi meydana gelebilir.

2-)Uzun Süreli Hareketsizlik

Kişinin yaşam biçiminde sporun yeri olmaması ve hareketsiz bir yaşam sürmesi durumda kas ya da damarlarda seğirme meydana gelmektedir. Bu durum daha çok ileri yaş gruplarında görülmektedir.
Bu durumdaki damar atmaları kısa süreli olmaktadır.Böyle bir durum yaşadığımızda doktora gidilmesine gerek görülmemektedir. Kişinin düzenli egzersiz ve spor yaparak bu rahatsızlığın giderilmesi sağlanır.

3-)Psikolojik Etkenler

Daha çok yetişkinlerde görülen bir durumdur. Yoğun stres ve sinir sistemlerindeki bozukluk nedeniyle damar atması görülebilir.

4-)Vücudun Sabit Bir Noktasına Binen Yük

Vücudumuzun kol, bacak, boyun , bel gibi bölgelerine sürekli ağır yük bindirilmesi de damar atmasına neden olmaktadır. Bu durumun geçici damar tıkanıklığı gibi ciddi sorunlara da sebep olması mümkündür.

Damar Atmalarının En Sık Görüldüğü Bölgeler

1) Kolda Damar Atması

Nedenleri:

 • Gün içerisinde kol üzerine fazla yüklenilmesi
 • Gün içerisinde ağır yükler taşınması
 • Koluna aldığı sert darbe sonucu oluşabilecek ezilme ve kasta meydana gelen zedelenme
 • Özellikle sol kolda görülmesi ve beraberinde uyuşukluğun da olmasıyla kalp rahatsızlıkları düşünülebilir.

2) Bacakta Damar Atması

En sık rastlanan damar atmaları bacakta olmaktadır.

Nedenleri :

 • Bacakların hareketsiz kalması
 • Uzun süreli ayakta durmak
 • Bacaklara gereğinden fazla yük binmesi

Damar Atmasının Tedavisi

Damar atması çok yüksek oranda ciddi hastalıkları düşündürmediğinden bu rahatsızlığın tedavisini bazı durumlarda kendimiz yapabiliriz.

Damar atması sorununun en büyük sebebi hareketsizlik olduğu için kişinin mutlaka spor, egzersiz yapması gerekmektedir. Bunun dışında sürekli masa başı çalışıyor ise mutlaka saat başı bulunduğu yerde ayağa kalkmalı ve vücudundaki kan akışının hızlanmasını sağlamalıdır.

Bunlar dışında sürekli tekrarlayan ve göğüs ağrısı özellikle sol kolda uyuşma belirtileri ile beraber damar atmalarında ciddi kalp rahatsızlıkları düşünülmeli ve mutlaka en kısa zamanda uzman bir doktora gidilmelidir.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. JavierTox dedi ki:

  browse tinder for free , tinder login
  tider

BİR YORUM YAZ