Damar Atması

Damar Atması

Kolda veya bacaklarda kimi zaman damar atması şikayetine rastlanabilmektedir. Vücudumuzda kanın ve besleyici diğer sıvıların dolaştığı kanal olarak bilinen damarlarda meydana gelen atmanın başlıca nedenlerinden biri damar tıkanıklığıdır. Damar tıkanıklığı rahatsızlığında damarlardan dokulara yeterli oranda oksijen gidemediğinden ciddi komplikasyonlar baş gösterebilmektedir. Bu yüzden damar tıkanıklığı ciddi bir sağlık sorunudur ve kesinlikle ihmal edilmemelidir.

Damar atması probleminin tek nedeni damar tıkanıklığı değildir. Bunun dışında uzun süre hareketsizlik veya damarın bulunduğu ilgili bölgeye uzun süre baskı uygulanması gibi etkenler de damar atması şikayetine yol açabilmektedir. Problemin sebeplerinden içeriğin devamında detaylıca bahsedilmektedir.

Damar Atması Neden Olur?

Hareketsizlik

Hareketsiz bir yaşam tarzı beraberinde pek çok sağlık sorununu getirmektedir. Özellikle tüm gün masa başında çalışan kimselerde hareketsizlikten dolayı damar atması şikayetine sık rastlanmaktadır. Bu nedenden oluşan damar atması genellikle kısa süreli olduğundan korkulacak bir durum söz konusu değildir. Gün içinde hafif egzersizler yaparak hareketsizlikten doğabilecek damar atması problemi önlenebilir. Hem ideal kiloyu koruma açısından hem de olası farklı sağlık sorunlarını önlemek açısından spor veya egzersiz yapmakta yarar vardır.

Uzun Süre Damarın Bulunduğu Bölgeye Baskı Uygulanması

Damar atmasının bir diğer nedeni de damarın bulunduğu ilgili bölgeye uzun süre baskı uygulanmasıdır. Koldaki veya bacaktaki damarın bulunduğu ilgili alana sürekli kuvvet uygulanması, damar atması şikayetine yol açabilmektedir. Genellikle uygulanan baskı sonlandırıldıktan sonra şikayet de ortadan kalkmaktadır.

Damar Tıkanıklığı

Çeşitli sebeplerden damarın daralması veya tıkanması halinde damar atması şikayeti baş gösterir. Tıp dilinde ateroskleroz olarak ifade edilen damar tıkanıklığı, vücuttaki kan dolaşımını engellediğinden ciddi bir sorundur. Damar atmasının bilindik nedenlerinden olan damar tıkanıklığının başlıca nedenleri şunlardır;

 • Fazla kilo veya obezite,
 • Demir eksikliği,
 • Çok fazla alkol ve sigara kullanımı,
 • Hareketsizlik,
 • Psikolojik rahatsızlıklar

Damar tıkanıklığının başlıca sebeplerinden yukarıda bahsedilmektedir. Damar atmasının, ilgili damarda tıkanıklığın göstergesi olabileceğinden bahsetmiştik. Ancak tek başına bu bulgu, rahatsızlık tanısı için yeterli değildir. Damar tıkanıklığının belirtileri tıkanıklığın hangi bölgede olduğuna göre değişiklik gösterir. Rahatsızlığın belirtileri aşağıda detaylıca ele alınmaktadır.

 • Kalpteyse: Göğüs ağrısı, kalpte ritim bozuklukları, kalp krizi
 • Bacaktaysa: Bacakta kramp, şiddetli ağrı,
 • Beyindeyse: Hafıza kaybı, bilinç kaybı, konuşma ve görme bozuklukları
 • Böbrekteyse: Böbrek fonksiyonlarında azalma, kan basınca artış

Damar Atmasını Önlemek için Uygulanabilecek Yöntemler Nelerdir?

 • Düzenli spor ve egzersiz yapmak hareketsizlikten doğabilecek damar atması şikayetini önleyicidir.
 • Sağlıklı ve dengeli beslenme eşliğinde spor yapmak olası damar tıkanıklığının önüne geçerek, baş gösterebilecek damar atmasını engeller.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ