Damar Seğirmesi

Damar Seğirmesi

Damar seğirmesi rahatsızlığının diğer bir adı da damar sertleşmesi veya damar atmasıdır. Her insan hayatının bir döneminde en az bir kez bu sorunu yaşamıştır. Genellikle damarda tıkanıklık olması sonucunda görülür. Ani olarak meydana gelip kısa sürede geçebilir. Bunun nedeni genelde vücudun hep aynı yönüne basınç uygulamak veya uzun süre hareketsiz kalma sonucunda olur. Bunlar genelde geçicidir. Fakat çok fazla kez oluyorsa ve uzun süre geçmiyorsa sağlık açısından büyük risk teşkil edebilir.

Damar Seğirmesi Neden Olur?

Damar seğirmesi genel olarak basit nedenlerden kaynaklanır. Fakat nadiren de olsa tehlikeli durumlara yol açabilir. Bu nedenle altında yatan etkenin mutlaka bulunması gerekir. Damar seğirmesi rahatsızlığınız varsa, mutlaka uzaman doktora başvurmalısınız.

Hareketsizlik

Kasların uzun süre hareketsiz kalması sonucunda damar seğirmesi gerçekleşir. Daha çok bacak damarlarında görülür. Bacak seğirmesi de en çok yaşlılarda olur. Yaşlılar çok fazla hareket etmezler ve bu hareketsizliğe bağlı olarak damar seğirmesi olur. Bunun dışında hareketsiz olarak duran, masa başında iş yapan kişilerde de görülebilir.

Sinir Sistemi Hastalıkları

Sinirler vücudun her yerindedir. Bu nedenle damar seğirmesi sinir hastalıklarına bağlı ise vücudun her yerinde olabilir. Özellikle bacakları ve kolları tutar. Sinir sistemi hastalıkları genelde kişilerde ciddi sağlık sorunlarına yol açar. Tek belirti damar seğirmesi değildir. Sinir sistemi hastalıkları sonucunda damar seğirmesinin yanında birçok belirti de olur.

Psikolojik Nedenler

Kişilerin içinde bulundukları ruh hali ile değişen nedenlerden ötürü kişilerde birçok problem ortaya çıkabilir. Özellikle aşırı stres ve gerginlik kişilerde damar seğirmesine yol açabilir. Bunun dışında aşırı heyecan ve aşırı korku da damar seğirmesine yol açar. Bunun tedavisi için uzman bir doktora başvurulmalıdır.

Yukarıda da sayıldığı gibi çok fazla nedenden ötürü damar seğirmesi olmaktadır. Tedavi için öncelikle nedeni tespit etmek gerekir. Eğer psikolojik bir nedene bağlı ise psikolojik tedavi görülmelidir. Sinir sistemi hastalıklarına bağlı ise hastalığa uygun tedavi planlanmalıdır. Hareketsiz kalmadan ötürü olduysa da bunun için çeşitli önlemler alabilirsiniz.

Damar Seğirmesinden Korunmak İçin Neler Yapılabilir?

Hareketsiz kalmaya bağlı olarak oluşan damar seğirmelerinde spesifik bir tedaviye ihtiyaç yoktur. Bu durum tehlike oluşturmaz. Uzun süre hareketsiz kalan kişiler yaşam koşullarını değiştirmelidir. Düzenli olarak spor yapılabilir. Gün içerisinde basit egzersizler, hafif yürüyüşler kan akımını hızlandıracaktır ve damar seğirmesi rahatsızlığının geçmesini sağlayacaktır. Örneğin masa başında uzun süreler çalışan biriyseniz her saat başı kalkarak 5 dakika basit egzersizler yapabilirsiniz.

Daha ciddi hastalıklara bağlı damar seğirmesi durumunda doktora başvurmalısınız. Ciddi bir neden olduğu damar seğirmesinin yanında, göğüste ağrı, nefes alıp vermede güçlük, baş dönmesi gibi belirtilerin olması ile anlayabilirsiniz. Bu durumda hemen doktora başvurarak doktorunuzun uyguladığı tedaviyi almanız gerekir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ