Damara Hava Girmesi

Damara Hava Girmesi

Damara hava girmesi durumu günümüzde sıkça karşılaşılan sorunlar arasında yer almaktadır. Damara hava girmesi, enjektör içerisinde veya serum içerisinde hava boşluğu olduğunun anlamına gelmektedir. Bu durumda bazı komplikasyonlar yaşanabilmektedir. Genellikle uygulama yapan kişinin tecrübesizliği veya dikkatsizliği sonucunda ortaya çıkabilen bir durum olmakla beraber, damar içerisinde ağrı, enjeksiyonun yapıldığı bölgede şişlik, morluk ve kızarıklık gibi sonuçlara neden olabilmektedir.

Bu işlem ilacın intravenöz (damar içerisine) verilmesiyle ortaya çıkabilmektedir. Genellikle enjektör içerisinde belirli bir hava boşluğu bulunmaktadır. Dikkatsizlik sonucunda veya tecrübesizlik sonucunda enjektör içerisinde ciddi hava boşluklarının kalması halinde uygulama sonrasında damara hava girmesi komplikasyonu gözlenir. Ve bazı durumlarda ölüme kadar gidebilecek ciddi sonuçlara yol açabilir.

Damara Hava Girmesi Neden Olur ve Nelere Yol Açabilir?

Yukarıda da belirtildiği gibi normal şartlarda serum seti veya enjektör içerisinde belirli miktarda hava boşluğu bulunmaktadır. Bu havanın boşaltılmaması halinde veya ilacın çekilirken ciddi derecede hava boşluğunun kalması halinde damara hava girmesi durumu gerçekleşebilir. Bu durum damar içerisinde şişliklere, şiddetli sayılabilecek ağrılara hatta felçe ve ölüme kadar gidebilecek sonuçlara yol açabilir.

Damar içerisi uygulamalarda, damara ciddi derecede hava girmesi toplardamarlarda kan akımında anormalliklere yol açar, kan akımında yaşanan bu anormallik kalbin kanın pompalama işlevinde de aksamaya yol açar ve kan akımının bozulmasıyla ölümle sonuçlanabilecek durumlar ortaya çıkabilir.

İntravenöz uygulama sonucunda damar içerisinde hava oluşması, emboliye(damarı tıkaması durumu) neden olabilmektedir. Emboli sonucunda oluşan tıkanıklık ile felç gibi durumlar da oluşabilmektedir. İntravenöz uygulama ile direkt damar içerisine ilaç verildiği için çok risklidir ve çok dikkatli yapılması gereken bir uygulamadır. Yapılabilecek en ufak dikkatsizlik ciddi sonuçların ve komplikasyonların oluşmasına neden olabilmektedir.

Damar içerisinde oluşabilecek hava kabarcıkları beyne veya kalbe gelmesi halinde beyinde felç durumuna, kalpte ise damar tıkanıklığı sonucunda kalp krizine ve ölüme yol açabilmektedir.

Damar içerisine giren hava genellikle oluşan komplikasyonlar sonucunda anlaşılabilmekte ve ciddi bir sorun çıkması halinde müdahale yapılmasında çok geç kalınabilmektedir. Bu durumlarda tedavi, olgu üzerinde hareket edilir ve oluşabilecek komplikasyonların tedavisi gerçekleştirilir. Damarda oluşabilecek hava kabarcıklarının tespiti güçtür ve yukarıda da belirtildiği üzere genellikle oluşabilecek komplikasyon sonucunda teşhis edilmektedir. Erken teşhisi halinde cerrahi müdahaleler ile ciddi komplikasyonların oluşumu önlenebilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ