Reklam

Deri Altında Kan Lekeleri Oluşması

  • 27 Mayıs 2017
  • 4.220 kez görüntülendi.
Deri Altında Kan Lekeleri Oluşması

Deri altında meydana gelen kan lekeleri ve morluklar çoğunlukla travma etkenlerinden kaynaklı görülür. Cilde alınan sert hasarların akabinde cilt altındaki kılcal damarlar zedelenebilir ve damarlardaki zedelenme cilt yüzeyinde kendini morluk veya kan lekeleri şeklinde gösterir. Ancak her seferinde fiziksel temastan kaynaklı kan lekeleri oluşmayabilir.

Travma etkenleri dışında vitamin eksikliği(özellikle C vitamini), kullanılan ilaçların etkisi ve çeşitli rahatsızlıkların bulgusu olarak deri altında kan lekeleri ve morluklar baş gösterebilir. Şikayetin nedenleri aşağıda detaylı şekilde anlatılmıştır.

Deri Altında Kan Lekeleri ve Morluklar Neden Olur?

Travma Etkenleri

Yukarıda da bahsedildiği üzere deri altındaki kan lekelerinin en bariz nedeni, travma etkenleridir. Cilde alınan sert hasar veya darbeler, damarlarda hasara yol açarak kanlanma veya morluk oluşumuna sebebiyet verir. Şayet alınan darbe çok şiddetli seviyede ve ciddi bir yaralanma söz konusuysa, derhal şikayetle ilgili uzman hekime başvurulmalıdır.

Vitamin Eksikliği

Cilt altındaki kan lekelerinin bir diğer nedeni ise vitamin eksikliğidir. Gündelik hayatta öğünlerin atlanması, sağlıksız beslenme programlarını takiben vitamin eksikliği baş gösterir. Özellikle doku ve damarlar için büyük öneme sahip olan C vitamini eksikliği akabinde deri altında kanlanma problemine sık rastlanır.

Kullanılan İlaçların Etkisi

Tedavi aşamasında bazı ilaçların uzun süre kullanımına bağlı olarak ciltte, çok kolay kanlanma ve morarma problemi meydana gelebilir. Özellikle kan ve cilt inceltici özelliklere sahip ilaçların alınması akabinde bu şikayete sık rastlanır. E vitamini, alerji ilaçları kortizon içeren ilaçların kullanımı ciltte her zamankinden daha basit morluk oluşumuna yol açar.

Alerjik Durumlar

Bağışıklık sistemimizin verdiği tepki olarak ifade edilen alerjik durumlar da cilt altında kan lekelerinin oluşumuna yol açabilmektedir. Kullanılan kozmetik ürünleri, deterjanlar, çeşitli kimyasal ürünler, tüketilen gıdalar alerjiyi tetikleyerek ciltte kızarıklık oluşumuna neden olabilir. Alerjinin sebepleri kişilerde farklılık gösterse de, sonuçları çoğu zaman kızarıklık ve kaşıntı gibi ortak şikayetlerdir. Bu nedenden kaynaklı ciltteki kızarıklık şikayeti genellikle kısa süreli geçici olduğundan büyük bir sorun teşkil etmez.

Kılcal Damar Çatlaması

Vücuttaki en küçük kan damarlarına kılcal damar adı verilir. Kapiler olarak da bilinir. Kılcal damarlar; vücutta yaşanan hormonel değişimlerden ve yaşlılıktan ötürü zarar görerek çatlayabilir. Bu damarlardaki çatlak kendisini deri altında kan lekeleri ve kanlanma şeklinde gösterebilir.

Çeşitli Rahatsızlıklar

Deri altındaki kan lekeleri her seferinde alerjik durumlar ve travma etkenleri gibi nispeten daha geçici problemlerden kaynaklanmaz. Kimi zaman çeşitli rahatsızlıkların bulgusu olarak baş gösterebilir. Deri altında kan lekelerinin oluşmasını tetikleyen başlıca rahatsızlıklara aşağıda yer verilmiştir;

  • Enfeksiyonel durumlar,
  • Diyabet,
  • Kalp ve damar hastalıkları
Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. zyprexa pills dedi ki:

    Thanks for the recommendations on credit repair on this amazing site. A few things i would tell people is always to give up the particular mentality they can buy today and shell out later. Like a society we all tend to try this for many issues. This includes getaways, furniture, and also items we wish. However, you should separate the wants out of the needs. While you’re working to raise your credit score make some sacrifices. For example it is possible to shop online to save cash or you can visit second hand retailers instead of pricey department stores regarding clothing.

BİR YORUM YAZ