Reklam

Deri Altında Şişlik ve Ağrı Neden Olur?

 • 10 Mayıs 2017
 • 6.626 kez görüntülendi.
Deri Altında Şişlik ve Ağrı Neden Olur?

Cilt altı bölgesinde şişlikle birlikte ağrı sorunu da baş gösterebilir. Cilt altı bölgesinde oluşan bezeler ve genellikle tesadüfen farkedilen bu şişlikler, kişinin panik ve endişe duymasına neden olur. Endişenin nedeni ağrılı bu şişliklerin çok ciddi sağlık sorunları göstergesi olabileceği ihtimalidir. Halbuki bu şişlikler çok basit travma etkenlerinin sonucunda dahi görülebilmektedir.

Deri Altında Şişlik ve Ağrı Nedenleri Nelerdir?

Deri altındaki şişlikle birlikte ağrının olup olmadığı, şişliğin tam olarak vücutta hangi bölgede bulunduğu gibi detaylar tanı açısından büyük önem taşımaktadır.

Travma Etkenleri

Vücuda alınan sert hasar veya darbeler akabinde ciltte şişlik ve ağrı sorunu baş gösterebilir. Kolun, bacağın yanlışlıkla sert bir zemine çarpması(duvar, sehpa, sandalye vs.) akabinde ilgili bölgede morarma, şişlik ve ağrı gibi şikayetlere sık rastlanır. Ağrı ve şişliğin ne denli olduğu, alınan darbe ile doğru orantılıdır. Şayet çok ciddi bir yaralanma söz konusuysa, derhal sağlık kuruluşuna başvurulmalı ve tıbbi destek alınmalıdır.

Yağ Bezeleri

Halk arasında yağ bezesi olarak bilinen lipom, yağ hücrelerinin cilt altında birikmesi ile birlikte meydana gelir. Yumuşak bir yapıda olan yağ bezesi genellikle ağrısız olsa da, bezenin büyümesi durumunda sinirlere baskı uygulayarak ağrıya yol açabilmektedir. Omuz ve sırt bölgesinde bu beze oluşumları daha sık görülmektedir. Yağ bezesi genellikle ciddi bir sorun teşkil etmediğinden, korkulacak durum söz konusu değildir.

Lenf Bezleri

Vücudun savunma mekanizması olan lenf bezleri, dışarıdan gelebilecek virüs ve bakteri gibi zararlı mikroorganizmalarla savaş halindedir. Zararlı organizmalarla mücadele halindeyken lenf bezlerinde şişlik gözlenir. Koltuk altı, boyun, çene altı ve kasık bölgelerinde lenf bezleri bulunmaktadır.

Aslında bakıldığında boğazda yer alan bademcikler de lenf bezleridir. Herhangi bir hastalık, enfeksiyon durumunda bademciklerde şişlik meydana gelir. Enfeksiyon veya iltihaplanma akabinde şişen bu bezlerin üzerine dokunulduğunda acı ve ağrı hissi gözlenebilmektedir. Bunların yanı sıra kişide görülen ateş, boğaz ağrısı gibi başka sorunlar da lenf bezlerinin şişmesiyle yani enfeksiyonla birlikte baş gösterebilmektedir.

Deri altında farkedilen ağrılı şişlik oluşumları çeşitli enfeksiyonel durumların bulgusu olabileceğinden, kesinlikle ihmal edilmemelidir.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. remeron cost dedi ki:

  My spouse and i got quite joyful that John managed to do his preliminary research through the entire precious recommendations he grabbed out of your web pages. It is now and again perplexing to just continually be giving out procedures which others may have been selling. So we grasp we have got the writer to give thanks to for that. The main illustrations you have made, the simple web site navigation, the relationships you will help foster – it’s got many incredible, and it’s really helping our son in addition to the family know that the matter is excellent, which is quite mandatory. Thank you for everything!

 2. MyronFudge dedi ki:

  plenty of fish dating site of free dating
  local dating sites for free

 3. JavierTox dedi ki:

  tinder website , tider
  tinder date

BİR YORUM YAZ