Reklam

Deri Altında Yanma Hissi

  • 25 Nisan 2017
  • 3.301 kez görüntülendi.
Deri Altında Yanma Hissi

Cildin herhangi bir yerinde hissedilebilen yanma, karıncalanma hissi genellikle sinir harabiyeti veya sıkışmasıyla ilintili olmaktadır. Duyu iletiminde önemli rolü olan sinirlere darbe veya hasar alınması akabinde deride yanma/karıncalanma şikayeti baş gösterebilir.

Ancak sinir sıkışması haricinde daha ciddi sorunlar da bu şikayete yol açabilmektedir. Şikayetin altında yatan nedenin doğru analizi ve nedene yönelik tedavi için uzman doktora başvurulması önerilir.

Deri Altında Yanma Hissi Nedenleri Nelerdir?

Sinir Sıkışması

Her ne kadar esas nedeni sinirlerin etrafında bulunan dokuların sinirlere uyguladığı baskı olsa da, pek çok etken sinir sıkışmasına sebebiyet verebilmektedir. Sinirin bulunduğu bölgeye alınan travma etkenleri en bilindik nedenlerinden biridir. Bunun dışında stres, obezite/aşırı kilo, bel fıtığı gibi rahatsızlıklar da sinir sıkışmasını tetikleyen etkenlerdir.

Hissedilen ciltteki yanma, karıncalanma hissi sinir sıkışmasının en bariz bulgularından biridir. Uyuşma dışında ağrı ve hareketlilik kaybı da söz konusu olabilir.

Alerjik Durumlar

Bağışıklık sisteminin yanıtı olarak bilinen alerjik reaksiyona yol açan etkenler değişse de, sonuçları neredeyse her bireyde aynı görülmektedir. Kaşıntı ve kızarıklığın yanı sıra alerjen madde ile temas sonucunda yanma hissi de baş gösterebilmektedir. Kullanılan kozmetik ürünü, şampuan, krem, sabun, tüketilen gıda ürünü veya tercih edilen kıyafet alerjiyi tetikleyici madde yani alerjen olabilir.

Şeker Hastalığı

Kandaki şeker oranının normal seyrinden fazla olması olarak bilinen şeker(diyabet) hastalığı, vücutta yanma hissine yol açarak deri altında yanma şikayetini doğurabilmektedir. Ancak tek başına yanma hissi şeker hastalığı bulgusu olarak değerlendirilemez. Doğru tetkik için uzmanlar tarafından diğer semptomların incelenmesi gerekmektedir.

Vitamin Eksikliği

Dengesiz ve sağlıksız beslenme programları akabinde vücutta vitamin eksikliği baş gösterir. Yeterli oranda alınamayan vitamine bağlı olarak vücutta yanma hissi oluşabilir. Hem sağlıklı ve uzun bir yaşam için hem de olası yanma hissini önlemek adına, sağlıklı ve dengeli beslenme programlarının takibi önerilir.

Diğer Nedenler

  • Romatizmal rahatsızlıklar
  • Travma etkenleri: Direkt olarak cildin herhangi bir bölgesine darbe alınması.

Deride hissedilen yanma kısa süreli ve basit nedenlerden kaynaklanabileceği gibi romatizmal rahatsızlıklar gibi ciddi sağlık sorunlarının göstergesi olabilir. Bu yüzden kesinlikle gözardı edilmemeli ve bir an evvel uzman hekime danışılmalıdır.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
  1. Hello. magnificent job. I did not imagine this. This is a impressive story. Thanks! https://hairlossbimedi.com hair loss drugs over the counter for sale

  2. JavierTox dedi ki:

    what is tinder , tinder dating app
    what is tinder

BİR YORUM YAZ