Reklam

Deride Kaşınma, Kabarma ve Kızarma

  • 24 Mart 2017
  • 2.145 kez görüntülendi.
Deride Kaşınma, Kabarma ve Kızarma

Her yaş grubunda deri üzerinde gelişen çeşitli enfeksiyonlara bağlı olarak kaşınma, kabarma ve kızarma gözlenebilmektedir. Meydana gelen bu semptomların nedenleri kişinin yaşına, bulunduğu çevresel şartlara ve geçirilen hastalıklara bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir. Çevresel şartlardan meydana gelen kaşınma, kızarma ve kabarma semptomları kişinin çevresel şartları değiştirmesi, ortamdan uzaklaşması ile kısa süre içerisinde kendiliğinden düzelmektedir. Ancak patolojik ya da fizyolojik değişimler ile meydana gelen semptomlar hastalığın tedavi edilmesi ve ortadan kaldırılmasına kadar geçen süre içerisinde kronik bir hal alabilmektedir.

Uzun süreli devam eden kaşınma, kızarma ve kabarma gibi deride meydana gelen değişimlerde kişi hiç zaman kaybetmeden uzman bir cilt doktoruna gitmeli, gerekli tetkikleri yaptırmalıdır. Doktorun doğru teşhisi üzerine uygulanan doğru tedavi ile kişi kısa süre içerisinde şikayetlerinden kurtulabilmektedir.

Deride Kaşınma, Kabarma ve Kızarma Nedenleri Nelerdir?

1-)Alerjik Reaksiyonlar

Her yaş grubunda kadın ve erkeklerde eşit oranda gözlenebilecek bir durumdur. Alerjik reaksiyonlar mevsimsel olarak meydana gelebilen geçici reaksiyonlar olabileceği gibi kişinin bir maddeye karşı olan reaksiyonu şeklinde de gelişebilmektedir.

Alerjik reaksiyonlar deride meydana geliyorsa lokal bir reaksiyon sonucunda gelişmiş olabilmektedir. Bu durum alerjene haricen ve bölgesel maruz kalınması şeklinde de açıklanabilmektedir. Meydana gelen kızarma ve kabarmalar, kaşıntılar sadece bu bölgede kalabileceği gibi hızla vücudun her yerine de yayılabilmektedir. Hastalığın tedavisi, şikayetlerin azaltılması için muhakkak kişinin alerjen maddeden uzaklaştırılması gerekmektedir. Bu işlemin ardından kişi uygun antihistaminik ilacı kullanarak artan histamin seviyesi düşürülmelidir. Düşürülen histamin seviyesi ile hızla kişi şikayetlerinden kurtulmaktadır.

2-)Kronik Ürtiker

Kronik ürtiker kişide genetik ve çevresel yapıların birlikte yer alması ile oluşan bir çeşit alerjik reaksiyonların var olduğu bir hastalıktır. Bu hastalığa sahip kişiler ömürleri boyunca meydana gelebilecek şikayetlerin şiddetini azaltmak amacı ile ilaç kullanmalıdır. Bu hastalıkların ağır seyrettiği dönemlerde kişinin şikayetleri artabilir. Deri üzerinde kızarma, kabarma ve kaşınma söz konusu olabilmektedir. Deri üzerine hastanın rahatlatılması amacı ile üre içeren krem ve pomatlar kullanılabilmektedir. Geçmeyen ve durdurulamayan şikayetlerde muhakkak uzman hekime başvurunuz, gerekli tetkikleri yaptırınız.

NOT: Deride meydana gelen kaşınma, kızarma ve kabarmanın sebebi geçirilen bir mantar enfeksiyonu olabilir. Bu durumda kaşıntılar hızla yayılır ve şiddetlenir. Meydana gelen kabarmaların uzman hekimler tarafından anlaşılabilecek bir yapısı bulunmaktadır. Bu şekilde hızla tespit yapılabilmektedir. Kulanılan oral ya da haricem kullanılan krem ve pomatlar ile hastanın şikayetleri hızla çözüme kavuşturulur. Fakat ilaçların kesinlikle uzman kontrolünde alınması gerekmektedir.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Thanks for your own labor on this web site. My mother take interest in participating in research and it is simple to grasp why. My spouse and i notice all regarding the powerful way you produce valuable tips via your website and in addition recommend response from the others on this subject then our own princess is undoubtedly studying a whole lot. Take pleasure in the rest of the year. You have been performing a terrific job.

BİR YORUM YAZ