Dikişlerde Enfeksiyon

Dikişlerde Enfeksiyon

Küçük ya da büyük olası kazalar sonucunda yaralanmalar meydana gelebilir. Vücutta oluşan yarıklar dikiş yöntemiyle birleştirilir. Ya da cerrahi müdahaleler sonucunda vücuda dikişler atılır. Dikişlerin sebebi ve yöntemi her ne olursa olsun bakımı çok önemlidir.

Dikişlerde enfeksiyon genellikle açık ameliyat sonrası yapılan dikişlerde rastlanır. Bu gibi bir durumun görülmesi kimi zaman dikiş atılması esnasında görülen bir hijyen problemi kimi zaman da kişinin vücudundaki hassasiyet ve beklenmeyen tepkilerden kaynaklanır. Dikişlerde oluşan enfeksiyonu fark etmek bir sağlıkçı için çok kolaydır ancak hasta ya da yakınları bunu fark edemeyebilir. Dikişlerde oluşan enfeksiyonun tedavisi için öncelikle oluşan enfeksiyonu fark etmek gerekir.

Dikişlerde Enfeksiyon Nasıl Anlaşılır?

  • Ameliyat sonrasında kişide görülen ateş ve dikiş yerinde yanma hissi enfeksiyonun başlıca belirtilerindendir.
  • Kişinin dikiş bölgesinde yaşanan akıntı da enfeksiyon belirtisidir. Dikişlerde oluşan akıntının rengi genellikle sarı ve yeşildir.
  • Dikişlerde oluşan sarı ve yeşil akıntının kötü kokulu olması nedenler arasındadır.
  • Dikiş üzerinde ve etrafında şişlik ve kızarık oluşması durumu enfeksiyonu işaret eder.
  • Dikiş bölgesine yapılan pansuman sırasında anormal derecede kanama yaşanması enfeksiyon oluşumunun belirtisidir.
  • Bir diğer belirti de dikiş bölgesinde görülen açılmadır.

Dikişlerde Enfeksiyon Nasıl Önlenir?

  • Öncelikle hastanın doktorun bakım talimatlarına mutlaka uyması gerekir. Kişi ameliyat sonrası pansumanlarına evinde devam edecekse pansumanlarını doktorunun yönlendirmeleri doğrultusunda yapmalıdır. Eğer dikiş bir bant ile kapatılmışsa veya sargı bezleriyle sarılmışsa, doktor izni olmadan asla yara açılmamalıdır.
  • Doktor talimatları doğrultusunda, pansuman yapılması gerekiyorsa hijyen kurallarına mutlaka uyulmalıdır. Pansuman sırasında eller temiz olmalı ve eldiven kullanılmalıdır. Kullanılan peçete, pamuk ya da sargı bezi gibi materyaller tek kullanımlık olmalıdır ve diğer pansuman sırasında asla kullanılmamalıdır.
  • Dikişli bölge asla zorlanmamalıdır. Yine dikişli bölge doktor müsaade etmediği sürece havayla veya suyla temas etmemelidir. Dikiş üzerine, pansuman araç gereçleri dışında malzemeler kullanılmamalıdır. Dikişler herhangi bir bez ya da fırçayla temizlenmeye çalışılmamalıdır.

Pansuman Nasıl Yapılır?

Ev ortamında yapılan pansumanlar sırasında ortam mutlaka hijyenik olmalıdır. Önce eller yıkanmalı ve eldiven takılmalıdır. Kullanılacak olan pansuman malzemeleri hazırlanmalıdır. Dikişli bölge üzerinde bulunan pansuman bandı ya da sargı bezi dikkatli bir şekilde çıkarılmalıdır.

Bu esnada dikişli bölge asla zorlanmamalıdır. Havayla temas eden dikiş bölgesi, doktorunuzun önerdiği malzemeler ile oldukça kısa sürede temizlenmelidir. Kullanılan malzeme ellerinize bulaşacağından temizleme işlemi sonrasında eldivenlerinizi değiştirmelisiniz. Bu işlemden sonra yine doktorunuzun talimatına göre dikişli bölge bant ya da sargı bezi ile kapatılmalıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ