Reklam

Dil Emme Alışkanlığı

  • 19 Nisan 2017
  • 2.654 kez görüntülendi.
Dil Emme Alışkanlığı

Parmak emme, tırnak yeme ve diğer durumlar gibi genellikle çocukluk döneminde kazanılan alışkanlıklar, ilerleyen evrelerde de devam etmektedir. Halk arasında pek çok yetişkinde parmak emme, dil emme gibi değişik alışkanlıklar söz konusu olabilmektedir. Yemek yerken, uyurken, normal gündelik yaşam aktiviteleri sırasında dilin damağı yapıştırılarak emilmeye çalışılması yani dil emme durumu kişinin yaşam kalitesini etkileyebilmektedir.

Bu ve buna benzer alışkanlıklar genellikle çocukluk döneminde kazanılsa da, her seferinde çocukluktan gelen bir durum olmayabilir. Dil emme alışkanlığı daha çok psikolojik etkenlerin sonucu olarak görülmektedir. Zaman içerisinde kazanılan alışkanlıkları bırakmak zor olsa da, imkansız değildir.

Dil Emme Alışkanlığı Nasıl Önlenebilir?

Alışkanlıkların bırakılması adına bir takım yöntemler uygulanabilir.

  • Gün içinde kişinin sürekli olarak farklı aktivitelerle uğraşması, oyalanması alışkanlığı büyük ölçüde unutturucu bir yöntemdir. Bu sayede kişi alışkanlığını gözardı eder ve bu da zaman içerisinde alışkanlığını unutmasına yardımcı olur.
  • Dil emme, parmak emme alışkanlıklarını önlemek adına kişinin kendini oyalamasından çok ağız içi bölgesini oyalaması da önem taşımaktadır. Gün içinde sakız çiğneyerek ağız içini meşgul edebilirsiniz.

Eğer uygulanan bu tarz yöntemlere rağmen alışkanlıktan kurtulamıyorsanız, daha kesin çözüm ve doğru yöntem için uzman doktora başvurulması tavsiye edilir. Şayet parmak emme, dil emme gibi durum çocukta yaşanıyorsa hiç vakit kaybetmeden uzman görüşü alınmalıdır.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Bardzo interesujący temat, doceniam to za wystawienie się spirometr przenośny spirometr przenośny

BİR YORUM YAZ