Reklam

Dil Uyuşması Neden Olur?

  • 14 Mayıs 2017
  • 1.922 kez görüntülendi.
Dil Uyuşması Neden Olur?

Dil, insan vücudunda en hassas yapılar arasında yer almaktadır ve tat alma, sıcaklık, ağrı ve yanma benzeri algıları ayırt etme özelliğine sahiptir. Dilde yaşanan uyuşmalar birçok nedene bağlı olarak ortaya çıkmakla beraber genellikle dil yorgunluğu, halsizliğinden kaynaklı olarak bu durum gerçekleşmektedir. Dil uyuşmasına bağlı olarak ortaya çıkan hissizlik durumu beslenme, konuşma, tat alma gibi faktörler üzerinde de olumsuz etkilere sebep olacaktır.

Dilde Uyuşmaya Neden Olan Faktörler Nelerdir?

1-)Sinirlerde yaşanan sıkışma ve hasarlar

Sinir hasarının diğer adı parestezidir. Vücutta en önemli görevlere sahip yapılar arasında sinirler bulunmaktadır. Sinirler algı, ağrı, batma gibi birçok durumu beyne iletmekle görevli yapılardır. Sinirler üzerinde oluşan bir hasar vücut üzerinde farklı bölgelerde uyuşma, ağrı hatta felce gidebilecek sonuçlara yol açabilmektedir. Bu yüzden kaza, yaralanma gibi travmalara bağlı olarak çıkan sinir hasarı, sıkışma ve zedelenmelerde dil üzerinde uyuşma gerçekleşebilmektedir.

2-)Alerji

Alerjiyi, vücudun dışarıdan gelen alerjen maddeye karşı verdiği tepki olarak tanımlayabiliriz. Alerji oluşumunda vücutta, dilde kaşıntı, ağrı, burun akıntısı, hapşırma, dilde uyuşmalar, gözde kızarıklık ve kaşıntı gibi belirtiler ortaya çıkabilmektedir. Bu yüzden özellikle yaz aylarında polen gibi maddelere karşı oluşabilen alerjilerde daha dikkatli hareket edilmesi gerekmektedir.

3-)İlaçlar

Özellikle diş çekimi sırasında bölgede ağrı ve acı hissedilmesini önlemek için ağız içerisinde uyuşturma yapılmaktadır.

4-)Hamilelik

Hamilelik dönemi hormon seviyelerinde değişmelerin en sık olarak yaşandığı dönemlerdendir. Bu hormon değişikliklerine bağlı olarak dilde karıncalanma, uyuşma gibi bazı komplikasyonlar oluşabilmektedir.

5-)Felç

Felç, beyinde meydana gelen hasar sonucunda vücutta belirli bölgelerdeki sinirlerin etkisiz kalmasıyla oluşan durumdur. Felç olayı yaşanmadan önce bölge üzerinde uyuşma ve karıncalanmalar yaşanabilmektedir.

Dilde yaşanan bu durumların aralıklı olarak tekrarlanması halinde, felç, beyin hasarı gibi ciddi rahatsızlıklar göz önüne alınarak en yakın süre içerisinde sağlık kuruluşundan yardım almak gerekmektedir.

Dilde uyuşmalara, zehirlenmeler, bazı vitamin takviyeleri, bazı ilaçların ve hastalıkların yan etkileri, ciddi etki eden baş ağrıları ve migren, tiroid eksikliği, ağız içerisinde oluşabilecek enfeksiyonlar, MS, ağız yanması gibi birçok durum neden olabilmektedir.

Dilde Uyuşmanın Belirtileri Nelerdir?

Dilde uyuşmanın en önemli belirtileri tat almada yaşanan hissizlik, ağız içerisinde madde varmış hissi, konuşmada çekilen güçlüktür.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
  1. buy hiv drugs dedi ki:

    I am continuously browsing online for ideas that can facilitate me. Thx! https://hivmedi.com buy hiv drugs

  2. JavierTox dedi ki:

    tinder online , tinder sign up
    tinder date

BİR YORUM YAZ