Reklam

Dil Üzerindeki Kırmızı Beyaz Lekeler

  • 06 Ocak 2018
  • 3.326 kez görüntülendi.
Dil Üzerindeki Kırmızı Beyaz Lekeler

Dil üzerinde birçok renkte leke oluşabilmektedir. Bunların en sık görüleni kırmızı ve beyaz lekelerdir.

Bu lekeler çeşitli sağlık problemlerinden kaynaklı oluşmaktadır. En önemli ek belirtisi ağız kokusu olduğu için lekelerinize kokunun eşlik etmesi durumunda mutlaka bir uzman doktora başvurulması gerekmektedir.

Lekelerin renkleri bizlere bu lekelerin hangi hastalıktan kaynaklandığını tespit etme konusunda oldukça yardımcı olmaktadır. Özellikle kırmızı, yeşil, sarı ve kahverengi renkli lekeler patolojik bir durum olarak değerlendirilir. Bu yüzden kişinin oluşan belirtilerle beraber lekenin rengi, şekli, büyüklüğü, ne kadar zamandır sürdüğü gibi bilgileri de doktora iletmesinde yarar vardır.

Dil Üzerindeki Kırmızı Lekelerin Nedenleri Nelerdir?

1-)Tüketilen Gıdalar

Aldığımız besinler dolayısıyla dilimizde renk değişimleri veya kabarcıklar oluşabilir. Bu yüzden gıda tüketiminden sonra görülen lekeler kesin sonuç vermeyeceği için en net yöntem sabah kalktığımızda bir şeyler yemeden dilin incelenmesidir.

2-)İltihap

Lekelerin yanı sıra ağızda koku meydana geliyorsa, bu oluşumların iltihaptan kaynaklı olduğu düşünülebilir.

3-)Vitamin Eksikliği

Özellikle C vitamini ve diğer vitaminlerin eksikliğinden dolayı ağız sağlığı problemleri yaşanmaktadır. Dil üzerindeki kırmızı lekelerde bu duruma örnek verilebilmektedir.

4-)Yoğun Asitli İçecek Tüketimi

Asitli içecekler kişinin ağız sağlığı ve sindirim sistemini bozduğu için çeşitli rahatsızlıklara sebep olmaktadır. Bu durumlardan biri de dil üzerinde oluşan kırmızı lekelerdir.

Dil Üzerindeki Kırmızı Lekelerin Tedavisi

Bu lekeler ciddi sağlık problemlerine işaret olmadığı için doktor kontrolünde basit bir tedaviyle geçmektedir.

Dilde Beyaz Leke Oluşumlarının Nedenleri Nelerdir?

1-)Pamukçuk

Dildeki beyaz leke oluşumunun en sık görüldüğü rahatsızlıktır. Dildeki lekelerin yanı sıra diş eti, yanak ve damaklarda da ortaya çıkabilmektedir. Yetersiz beslenme, antibiyotik kullanımları bu hastalığın oluşumuna sebep olabilmektedir.

2-)Aşırı Derecede Kuruluk

Ağız içindeki aşırı kuruluk dilde oluşan beyaz lekelere sebep olmaktadır. Bu lekeler tehlikeli bir durumun göstergesi değildir. Bu oluşumların tedavisindeki en önemli unsur ise sıvı tüketimidir.

3-)Liken Planus

Uzun süreli tütün ürünleri kullanımıyla ortaya çıkan bir durumdur. Bir diğer tanımla ise Hepatit C’nin alerjik bir oluşumudur. Riskli bir rahatsızlık olduğu için dikkate alınmalı ve kansere çevirme ihtimaline karşı en kısa sürede uygun tedavi yapılmalıdır.

4-)Lökoplaki

Yine tütün kullanımından kaynaklı oluşan bu rahatsızlığın HIV ya da AIDS gibi bağışıklık sistemi zayıflayan kişilerde ortaya çıkma olasılığı daha yüksektir.

Dil Üzerindeki Beyaz Lekelerin Tedavisi

Tedavi yöntemleri lekelerin niteliğine göre değişiklik gösterir. Burada uygulanabilecek en önemli tedavi günlük olarak ağız bakımını yapmak ve bol miktarda su içmektir. Eğer dilinizde acı varsa ve şikayetleriniz devam ediyorsa mutlaka bir doktora başvurulması gerekmektedir.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ