Reklam

Dil Üzerindeki Yeşil Renklenme

  • 28 Nisan 2017
  • 4.629 kez görüntülendi.
Dil Üzerindeki Yeşil Renklenme

Tat alma görevini üstlenen dilin yüzeyinde kimi zaman renklenme meydana gelebilmektedir. Dil yüzeyinde göze çarpan renklenme yeşil veya sarımsı olabilir. Normal renginin yanı sıra yeni renk oluşumunun başlıca nedenleri; en son öğünde tüketilen gıdalar, sigara ve alkol kullanımı ve enfeksiyonel rahatsızlıklardır.

Eğer içeriğinde bol miktarda gıda boyası bulunan gıda ürünleri tüketildiyse, dil yüzeyinde geçici renklenme baş gösterebilir. Bu şekilde çevresel etkenlerden kaynaklı dildeki renk değişikliği anlıktır ve kısa süre içinde kendiliğinden geçer.

Dil Üzerinde Renklenme Nedenleri Nelerdir?

Çok Fazla Sigara ve Alkol Kullanımı

Dilin tat alma işlevi; içeriğinde bulunan papillalardaki tat alma tomurcukları sayesinde gerçekleşmektedir. Çok fazla sigara ve alkol tüketimi tat alma tomurcuklarını olumsuz etkileyerek, dil yüzeyinde renklenmeye yol açabilmektedir.

Tüketilen Gıda Ürünlerinden Kaynaklı

Gıdalara renk veren maddeye gıda boyası adı verilir. Marketlerden alınan bazı gıda ürünleri(şeker, dondurma vs.) bol miktarda gıda boyası içerdiklerinden dilde geçici olarak renk değişimi gözlenebilmektedir. Bu sebepten baş gösteren renk değişimi anlık ve geçici olduğundan, endişe duyulacak bir durum söz konusu değildir.

Enfeksiyonel Rahatsızlıklar

Bakteri ve virüs kaynaklı baş gösteren enfeksiyonel rahatsızlıklar vücutta pek çok fizyolojik sonuçla kendini belli etmektedir. Dil yüzeyinde zararlı mikroorganizmaların çoğalması, artış göstermesi akabinde enfeksiyona bağlı dilde renk değişimleri gözlenebilmektedir. Beraberinde ağız kokusu görülebilir. Bu sebepten doğan renk değişiminin tedavisi için ilk olarak dildeki renklenmenin altında yatan enfeksiyonel sorun belirlenmeli ve ardından bu rahatsızlığa yönelik tedavi sürecine geçilmelidir.

Kullanılan İlaçların Etkisi

Tedavi amaçlı alınan ilaçların içeriğindeki etken maddenin boyar olması, dildeki renk değişimin bir başka nedenidir. Şikayetle ilgili sağlık kuruluşuna danışıldığında, alınan ilaçlar hakkında uzmanlara bilgi vermesi olumlu olacaktır.

Sarılık

Karaciğer tarafından üretilen bilirubin maddesinin kanda artış göstermesi akabinde ciltte sarılık oluşumu meydana gelmektedir. Diğer adıyla ikter olarak bilinen sarılığın başlıca belirtileri şunlardır;

  • Kaşıntı,
  • Ciltte sararma,
  • Şiddetli karın ağrısı,
  • Kusma,
  • Yüksek ateş,
  • Koyu renk idrar,
  • Göz akında sararma

Dil yüzeyindeki renk değişikliği bir süredir devam ediyorsa altında yatan ciddi sağlık sorunları olabileceğinden gözardı edilmemeli ve doğru tetkik için sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ