Reklam

Dilde Kabarcık

  • 02 Şubat 2018
  • 2.028 kez görüntülendi.
Dilde Kabarcık

Oldukça esnek bir yapıya sahip olan dil, ağız içinde önemli görevlere ve işlevlere sahiptir. Bu işlevlerden bazıları konuşmayı sağlama, tat alma ve yutmayı kolaylaştırmadır. Bazen dilin üstünde ya da altında kabarcıklar meydana gelebilir. Bu kabarcıkların ortaya çıkmasında çeşitli faktörler etkili olsa da, ortaya çıkan kabarcıklar genel olarak bireyin günlük yaşantısını etkileyecek boyutta değildir.

İleri boyutta ciddi ve şiddetli ağrılara, tat alma ya da konuşma gibi işlemlerde güçlük çekmeye neden olabilen bu durumun temel nedenleri bilinmelidir.

Dilde Kabarcık Oluşumu Nedenleri Nelerdir?

  • Dilin çeşitli nedenlerle yaralanması ya da hasar görmesi, kabarcık oluşumunda temel nedendir. Birey yemek tüketimi esnasında yanlışlıkla dilini ısırabilir, dil çok sıcak içecekler nedeniyle yanabilir. Bu gibi durumlarda dilin tat alma işlevi zarar görebilir ve dilin üzerinde ya da alt tarafında kabarcıklar ortaya çıkabilir.
  • Bireyin vücudunda çeşitli alerjik reaksiyonlara neden olan gıdalar da dilde kabarcık oluşumuna neden olabilmektedir. Bu besinlerin hangileri olduğu alerji testleri ile tespit edilmeli ve birey bu besinlerin tüketiminden kaçınmalıdır.
  • Nadiren ortaya çıksa da, ağız kanseri de dildeki kabarcıkların nedeni olabilmektedir. Ağız kanseri genellikle ağız içinde küçük yaralar ile ortaya çıkar ve dilde şişme görülebilir. Dilde ortaya çıkan kabarcıkların varlığı uzun süre devam ettiğinde mutlaka doktora gidilmelidir.

Dilde Kabarcık Oluşumu Tedavisi

  • Dildeki kabarcıkların tedavi sürecinde bireysel olarak yapılması gereken bazı işlemler vardır. Özellikle ağız içi temizliği ve bakımı önemsenmeli ve kesinlikle ihmal edilmemelidir. Haftada iki ya da üç defa tuzlu su ile gargara yapılmalı, mentollü ağız içi ürünlerinin kullanımı artırılmalıdır. Özellikle nane içerikli gargara ürünleri, dilde kabarcık oluşumuna neden olan enfeksiyonların tedavisinde son derece etkilidir.
  • Dilde oluşan kabarcıkların nedeni vitamin eksikliğiyse, mutlaka kan tahlili yaptırılmalı ve hangi vitaminin eksik olduğu öğrenilmelidir. Ardından bu vitamini içeren besinlerin tüketimine başlanmalıdır. Gerekirse doktor gözetiminde vitamin takviyesi de yapılabilir. Bu işlem kabarcık oluşumunun önüne geçecektir.
  • Dilde kabarcık ortaya çıktıysa kişi aşırı soğuk ya da aşırı sıcak besinlerden uzak durmalı, ılık gıdaları tercih etmelidir. Bununla birlikte çok tuzlu, ekşi ya da baharatlı besinlerin tüketiminden de kaçınmak gerekmektedir. Bu gibi besinler dilin daha fazla tahriş olmasına ve kabarcıkların yayılmasına neden olabilmektedir. Bununla birlikte aşırı sigara tüketimi ve alkol kullanımının da önüne geçilmesi gerekmektedir.
  • Birey mutlaka diş fırçalama alışkanlığına sahip olmalıdır. Dişlerde biriken bakteriler de dil yapısına zarar verebilmektedir. Bu nedenle minimum günde iki defa dişler düzenli ve dikkatli bir şekilde fırçalanmalıdır.
Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ