Dildeki Sarılık

Dildeki Sarılık

Dildeki sarılık küçük büyük herkesin yaşadığı bir durumdur. Dil üzerinin beyaz veya sarımtırak bir tabaka ile kaplanmasıdır. Dil üzerinde bulunan kabarcıklar tat almanızı sağlar. Bunlara papilla adı verilir. Acı, ekşi, tatlı gibi birçok tadı bu şekilde alırız. Dil sürekli ıslaktır ve bunun sebebi mukozanın sürekli yenilenmesidir. İşte bu tabaka üzerinde sarılık görülür.

Dildeki Sarılığın Nedenleri Nedir?

  • Dil üzerindeki tabaka set ve katı gıdalar vasıtası ile temizlenir. Kişi eğer sürekli sıvı gıdalar tüketiyorsa ve yiyecekleri fazla çiğnemeden yutuyorsa dil üzerinde sarılıklar daha çok görülür. Bir nevi dilde pas lekesi oluşur. Bundan ayrı vitamin eksikliği, astım, grip gibi bazı enfeksiyonel durumların belirtisi olabilir. Hormon ilaçlarını kullanımı ise başka bir sebeptir.
  • Kişi az su içiyor, aşırı alkol ve sigara tüketiyorsa dil üzerinde sarılık meydana gelir. Bunun diğer bir adı da dilde pas lekesidir. Bebeklerde ise uzun süreli antibiyotik kullanımı dilde sarılığa sebep olur.
  • Özellikleri sabahları kişilerin ağızlarında beyazlıklar görülür. Bunlar tüm gece boyunca ağızda biriken mikroorganizmaların birikmesi sonucudur. Bu durum telaş yapılacak bi durum değildir. Lakin beyazlıkta artma ve büyüme görülüyorsa, ağzın içinde maya mantarları oluşmuş olabilir. Aşırı tatlı ve hamurlu yiyecekler tüketilmemelidir. Sadece dilde değil bağırsaklarda bulunan maya mantarı da dilde pas lekesi yapar.
  • Gastrit gibi mide rahatsızlıklarının belirtisi olarak da dilde sarılık görülür. Lakin bu durum dil iltihabı ile karışmamalıdır. Dil iltihabı kırmızı olur ve dilde yanmaya sebep olur.

Dildeki Sarılığın Tedavisi Nasıl Olur?

Dildeki sarılığın Tedavisi için sebebinin bilinmesi gerekir. Ardından sarılıkların geçtiği gözlemlenecektir. Lakin evde de tedavi edilebilir. Özellikle ağız ve diş temizliğine dikkat ederek bu sarılık oluşumu engellenebilir. Artık günümüzde dil temizleyen diş fırçaları da bulunmaktadır. Diş fırçalarının arka kısmında özel u şeklinde bir tabaka olur. Dilin arkadan öne sonrasında yanlarının temizlenmesi ile işlem gerçekleşir. Hatta temizleme işleminden sonra susam yağı sürülerek daha sağlıklı bir durum elde edilebilir. Ağız çalkalama suları kullanılabilir. Bunlar her daim ağız içinin temiz kalmasına yardımcı olur. En önemlisi günde en az 2 defa dişlerin fırçalanması gerekir.

Bugün dil sararması tedavisinde özel olarak kullanılan belirli bir ilaç yoktur. Genellikle ciddi bir durum teşkil etmez. Eğer başka bir rahatsızlıktan ötürü ise o hastalığa uygun tedavi başlandığında dildeki sarılık geçer. Bir de Çin tedavisi vardır. Bu tedavi özel bitkisel yağlar aracılığıyla yapılır. Bu işlemden önce kesinlikle doktor tavsiyesi alınmalıdır. Meyan kökü, Çin melek otu, Çin yüksük otu, kasımpatı gibi bitkilerle gerçekleşen bu doğal tedavi yönteminin uzman hekiminin görüşü alındıktan sonra yapılmasında yarar vardır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ