Reklam

Dilin Arkasındaki Papillaların Büyümesi

  • 17 Ekim 2017
  • 4.860 kez görüntülendi.
Dilin Arkasındaki Papillaların Büyümesi

Dilimiz en güçlü kaslarımızdan biridir. Çiğneme, yutma, konuşma ve en önemli görevlerinden biri tat alma olarak. Dilimiz yapı itibariyle üst yüzeyi girinti ve çıkıntılardan ve küçük küçük kabarcıklardan oluşmuştur. Bu kabarcıklara papilla diyoruz.

Dil üzerinde izole birkaç adet kızarıklı, kabarıklık görüldüğü zaman bunları iyi takip etmek gerekmektedir. Çünkü bunlardan daha sonra bir takım kötü hastalıklar ortaya çıkabilir. Uzmanlara göre dilimiz bütün iç organların aynası olarak belirtilmektedir. Dilin durumu, rengi ve şekli birçok hastalığın ön teşhisi olabiliyor.

Dilin arkasındaki papillaların büyümesi ve şişmesindeki en önde gelen nedenler arasında B12 vitamini eksikliği gelmektedir. Fakat dildeki papillaların şişmesine neden olan başka nedenler de vardır.

Dildeki Papillaların Büyümesinin Nedenleri Nelerdir?

1-)Alerjik Reaksiyonlar

Alerjik reaksiyonlar, dilin ısırılması, dilin yaralanması, beslenme yetersizlikleri, sıcak yiyecek ve içeceklerin tüketilmesi, sigara içmek nedenler arasındadır.

Tüketilen bazı gıdaların dilde alerjiye neden olmasıyla papillalarda şişme görülebilir. Bu durumu engellemek için alerjiye neden olan maddeyi belirleyip, uzak durulmalıdır.

2-)Dilin Isırılması

Yemek yerken veya konuşurken dil ısırılmaları sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Bundan kaynaklı dildeki papillalar zarar görüp şişebilir. Kısa sürede kendiliğinden geçebilen bir durumdur.

3-)Dilin Yaralanması

Sert yiyecekler veya darbe sonrasında dil zarar görür ve tahrişe maruz kalabilir, bu da şişmeye neden olabilir.

4-)Beslenme Yetersizlikleri

Dengesiz ve sağlıksız beslenme birçok hastalığa davetiye çıkarmakla birlikte dilde de şişmeye neden olabilir. Folik asit veya B vitamini ve diğer vitaminlerin eksiklikleri dilde kabarcıklara sebep olmaktadır.

5-)Sıcak Yiyecek ve İçeceklerin Tüketilmesi

Sıcak yiyecek ve içeceklerin tüketilmesi dilde hassasiyet yaratır ve şişmesine neden olur. Bunun yanında asitli gıdaların tüketiminde de şişme görülebilir.

6-)Sigara İçmek

Sigara, şişme ve iltihaplanmanın olmasının en önemli ve en yaygın nedenlerinden biridir. Dildeki kabarcık oluşumunu tetikleyip daha büyük sorunlara neden olabilir.

Aft, kızıl hastalığı, mukoza iltihabı, kawasaki iltihabı, lökoplaki, ağız kanseri, pamukçuk, dil yanması gibi ağız içi problemleri de şişliklere neden olmaktadır.
Bunlara örnek vermek gerekirse;

  • Dilde kuruluk varsa şeker hastalığı veya sıvı alımının yetersiz olduğunun belirtisi olabilir.
  • Dilde kızarıklık var ise enfeksiyon hastalığı olabilir.
  • Dilde tamamen silinme varsa yani üzerindeki pütürcükler yoksa B vitamini eksiliği olabilir.
  • Dilde sarı beyaz lekelerin olması bulaşıcı hastalıklardan kaynaklı olabilir.
  • Dilin herhangi bir tarafındaki tek taraflı bir renk değişikliği kanserin bir bulgusu olabilir.

Dil de görülen özellikle belli bir kısmında bir değişiklik görülürse doğru bir teşhis için mutlaka doktorunuza göstermeniz gerekmektedir.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ