Reklam

Dirseğim Şişti

  • 28 Mart 2017
  • 4.012 kez görüntülendi.
Dirseğim Şişti

Ön kol ve kolun birleştiği kısım olarak bilinen dirsek, el hareketlerinin çoğunda aktif olarak kullanılan bir bölgedir. Dirseğe alınan sert darbe veya hasarlar akabinde dirsekte ağrı, şişlik gibi şikayetler belirebilir. Dirsek bölümünde hissedilen ağrı ve şişlik, kişinin elini kullanmakta zorlanmasına dolayısıyla gündelik işlerini yapmakta problem yaşamasına sebebiyet verebilir.

Her ne kadar genellikle şişlik, travma etkenlerinden kaynaklansa da altında yatan pek çok neden olabilir. Şikayetin tedavisi altındaki nedene göre değişiklik gösterebileceğinden, ihmal edilmemeli ve muhakkak uzman doktora danışılmalıdır.

Dirsek Şişliği Nedenleri Nelerdir?

Travma Etkenleri

Vücudun herhangi bir bölgesinde oluşan şişlikler gibi dirsek şişliği de akıllara travma etkenlerini getirir. Dirseğin sert bir yere çarpılması, dirseğe hasar alınması durumunda şişlik ve ağrı baş gösterebilir. Alınan darbenin kıkırdak, kemik ve doku üzerinde yarattığı tahribata bağlı olarak ağrı ve şişliğin ne denli olduğu değişiklik gösterebilir.

Şişlik ciddi boyuttaysa mutlaka uzmana gidilmelidir. Fakat hafif bir darbe söz konusuysa, evde uygulanabilecek basit soğuk kompres yöntemiyle oluşabilecek şişlik önemli ölçüde önlenebilir.

Kırık

Kemikte meydana gelen kırıkta travma etkenleri arasında sayılabilir. Kemiğin bütünlüğünün bozulması olarak bilinen kırık, kemiğin tamamında oluşan hasardır. Yüksekten düşme veya dirsek üstüne düşme gibi durumların akabinde sık görülür. Bu bölgedeki kemik zarar görerek, kırık oluşabilir.

En bilindik bulguları; şiddetli ağrı, kemiği tam hareket ettirememe ve şişlik oluşumudur. Özellikle alınan darbeden kısa süre sonra şiddetli ağrı söz konusuysa, kırıktan şüphelenilir. Genellikle tedavi yöntemi olarak alçı uygulanır ve kemiğin eski haline dönmesi(kaynaması) için beklenir.

Eklem ve Romatizmal Rahatsızlıklar

Çeşitli romatizmal ve eklem hastalıkları akabinde eklemin aldığı hasara bağlı olarak şişlik oluşumu gözlenebilir. Şişliğin yanı sıra kişi dirseğini hareket ettirmekte de zorlanır vaziyettedir.

Diğer Etkenler

  • Tendon iltihabı: Tıp literatüründe tendinit olarak bilinir. Kasları kemiklere bağlamakla görevli tendonların iltihaplanması durumunda gözlenir. Eklemlerde hassasiyete, ağrı oluşumuna yol açabilir. Dirsekte hissedilen ağrı, hassasiyet rahatsızlığın belirtileri arasındadır.
  • İyi huylu kistler(nadiren de olsa görülebilmektedir),
  • Eklemleri etkileyen gut hastalığı neticesinde ağrı, şişlik oluşumu gözlenebilir

Dirsekte göze çarpan şişlik oluşumu, basit travma etkenlerinin yanı sıra daha ciddi sağlık sorunlarının işaretçisi olabilir. Bu sebepten kesinlikle ihmal edilmemeli ve en yakında zaman sağlık kuruluşuna gidilmelidir.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. smealry dedi ki:

    https://gcialisk.com/ – can you buy cialis online

BİR YORUM YAZ