Reklam

Diş Çekimi Sonrası Uyuşukluk

  • 05 Şubat 2018
  • 1.159 kez görüntülendi.
Diş Çekimi Sonrası Uyuşukluk

Diş çekimi sonrasında kullanılan ilaçların yan etkileri bir süre daha devam edebilir. Bu yan etkiler diş çekimini kolay bir hale getirse de sonrasında bir süre daha yan etkileri devam eder ve kişinin sosyal yaşamını etkiler.

Diş çekimi esnasında kişinin acı hissetmemesi için uyuşturucu iğne yapılır. Bu sayede kişinin diş çekilirken hiçbir şekilde ağrı duyması beklenmez ve rahat bir biçimde diş çekimi yapılabilir. Yapılan uyuşturucu iğnenin etkisi ise bir süre daha devam eder. Bu nedenle diş çekimine gidecek kişilerin yanında bir kişi daha götürmesi yaşanabilecek herhangi bir kazayı önleyecektir. Özellikle araba kullanımı yapmak konusunda kişinin çok dikkatli bir biçimde hareket etmesi gereklidir. Diş çekimi sonrasında araba kullanacak kişilerin yanında bir refakatçi bulunması ya da taksi tercih etmesi kazaları önleyecek bir yöntem olacaktır.

Diş Çekimi Sonrası Uyuşukluk Neden Görülür?

Diş çekimi sonrası uyuşukluk görülmesinin tek sebebi diş doktorunun kullanmakta olduğu ilaçlardır. Bilindiği üzere diş çekimi oldukça zorlu ve acılı bir süreçtir. Bu nedenle çoğu kişi diş doktorundan korkar ve elinden geldiği kadar diş çekimini ertelemeye çalışır. Günümüzde ise diş çekimi eskisi gibi korkutucu bir halde değildir.

Diş çekimi öncesinde yapılan bazı uyuşturucu ilaçlar diş çekimi sırasında acı hissedilmesinin önüne geçmektedir. Bu ilaçların kullanımı diş çekimi sonrasında bazı yan etkilere de neden olmaktadır. Bu durum arasında baş ağrısı, uyuşukluk hissi, ağızda şişlik gibi belirtiler yer almaktadır.

Diş Çekimi Öncesi Neler Yapılmalı?

  • Diş çekimine gitmeden önce kişinin yapması gerekenlerden birisi kişinin doktora kullandığı ilaçları bildirmesidir. Özellikle diyabet, kalp gibi ciddi sağlık sorunları olan kişilerin doktora diş çekimi öncesinde bunu belirtmelidir.
  • Diş çekimi dikkat edilmesi gerekenlerden birisi de diş fırçalamak olacaktır. Diş çektirmeden önce dişinizi temiz su ile çalkalayın ve dişlerinizi fırçalayın. Bu sayede diş çekimi sonrasında oluşabilecek iltihapları önleyebilirsiniz.

Diş Çekimi Sonrası Neler Yapılmalı?

  • Diş çekimi sonrası kişinin birkaç saat boyunca hiçbir şey yiyip içmemesi olası bir yan etkiyi önleyecektir. Özellikle de sıcak ve soğuk içecek, yiyeceklerin bir süre boyunca tüketilmemesi gerekmektedir.
  • Diş çekimi sonrasında yapılan ve yanlış olan bir uygulama ise ağzın çalkalanmasıdır. Diş çekimi sonrası tuzlu su ile gargara yapmak önerilmemektedir.
  • Diş çekimi sonrası dikkat edilecek diğer nokta ise ağrılardır. Kişinin diş çekimi sonrası ağrı hissetmesi durumunda doktorun önerisi ile bir tane ağrı kesici ilaç kullanımı yapmasında herhangi bir sakınca yoktur.
Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Retta Salisbury dedi ki:

    I am always thought about this, thanks for putting up.

BİR YORUM YAZ