Reklam

Diş Çekiminden Sonra Ağız Kokusu

  • 31 Ocak 2018
  • 2.084 kez görüntülendi.
Diş Çekiminden Sonra Ağız Kokusu

Diş çekimi sonrasında ortaya çıkan enfeksiyona bağlı olarak ağrı da ortaya çıkabilmektedir. Bununla birlikte, ağız kokusu da diş çekimi sonrasında sıklıkla görülebilmektedir. Ağızda ortaya çıkan iltihaplanmanın tedavi edilmesinden hemen sonra ağız kokusu da ortadan kalkacaktır.

Ağızda Kokuya Neden Olan Faktörler Nelerdir?

  • Çürükler, ağızda koku oluşmasının en yaygın sebebidir. İçinde çürük bulunan bir diş, zaman içinde iltihaplanır ve kokuya neden olur. Ortaya çıkan bu ağız kokusu, bireyin sosyal hayatında olumsuz bir durumu da beraberinde getirir. Doğru tedavi yöntemi ile bu sorun ortadan kaldırılabilir. Diş köklerinin ortadan kaldırıldığı kanal tedavi yahut çürüğün temizlenmesi ve bölgeye dolgu uygulanması, elbette iltihabın temizlenmesinden sonra kokunun ortadan kalkması söz konusu olacaktır.
  • Dişlerde ortaya çıkan birden fazla çürük de ağız kokusuna yol açabilmektedir. Tedavi edilen bir dişin yanında ortaya çıkan bir başka çürük ya da tedavi sonrasında ortaya çıkan çürüme durumlarında da ağız kokusu oluşabilmektedir.
  • Diş çekimi sırasında, dişe bazı maddeler uygulanır. Çünkü dişin çekilebilmesi ya da diş üzerinde herhangi bir işlem uygulanabilmesi için bölgede hissizliğin oluşması gerekmektedir. Bu işlem için kullanılan anestezik ürünler, ağızda hoş olmayan bir tat ve nefes kokusuna yol açabilmektedir. Ancak bu nedenle oluşan rahatsız edici koku ve tat, birkaç gün içerisinde geçecektir.
  • Diş çekimi ya da dolgu gibi işlemlerden sonra, ağız ve diş temizliğine azami dikkat gösterilmesi gerekir. Düzenli bir diş fırçalama, dil temizliği, gargara ya da buna benzer işlemler söz konusu değil ise, ağızda bulunan bakteriler nedeniyle dişlerde ve ağız içinde koku oluşumu söz konusu olacaktır.

Ağız Kokusu Nasıl Geçer?

Ağız kokusuna neden olan faktörlerin araştırılması ve tespit edilmesi, sorunun çözüme ulaştırılabilmesi için son derece önemlidir. Diş hekiminin uygulayabileceği çeşitli çözümlerle bu durum ortadan kaldırılabilmektedir. Dişlerde birikmiş olan tartarın temizlenmesi, dolgu ve kanal tedavi uygulamaları, ağız temizliği gibi işlemler, kokunun kısa sürede ortadan kaldırılmasına yardımcı olabilir.

Kokuya neden olan faktör iltihap ya da bakterileri kişi, karanfil çiğneyerek yahut enfeksiyonlu bölgeye karanfil yapı uygulayarak sorunu ortadan kaldırabilir. Kullanılan karanfil yağı, çürüklere bağlı olarak ortaya çıkan ve çok şiddetli olan diş ağrısının etkisini de hafifleten bir üründür.

Mentol içeren ürünlerin ağız içi temizliğinde kullanılması hem ferahlık hem de temizlik hissi sağlaması bakımından önerilen ürünler arasında yer almaktadır. Daha çok antibakteriyel ürünlerin kullanımı, ağız sağlığının korunması ve temizlenmesi için idealdir. Ancak bu gibi ürünlerin kullanılmadan önce doktora sorulması ve bu doğrultuda kullanılması tavsiye edilmektedir.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ