Reklam

Diş Çekiminden Sonra Parça Kalması

 • 01 Mart 2018
 • 6.385 kez görüntülendi.
Diş Çekiminden Sonra Parça Kalması

Diş çekiminden sonra parça kalması bazen sadece bir sanı bazen ise gerçektir. Sadece bir sanı olmasının nedeni kişinin anestezi etkisi altında bulunuyor olmasından kaynaklanabilir. Bazen de diş çekimi sırasında diş etinden ortaya çıkan bazı tahribatlar neticisinde; dişi çekilen kişi, diş etini diş parçası zannedebilmektedir.

Diş çekiminden sonra çekilen dişin yerinde parça kalması durumu gerçek de olabilir. Bu durumun farklı sebepleri bulunmaktadır.

Diş Çekiminden Sonra Parça Kalmasının Nedenleri Nelerdir?

 • Diş çekiminden sonra parça kalmasının en yaygın sebeplerinden biri diş çürükleridir. Diş çürükleri genetik etkenler sebebiyle veya diş bakımsızlığı, kötü beslenme gibi sebeplerle oluşabilir. Diş çürükleri, diş çekilmesine neden olan fakat dişin çekilmesini de zorlaştıran bir problemdir. Çürük diş çekilmek istendiğinde çekme işlemi sırasında parçalanması söz konusu olabilir. Bu durumda dişin parçalarının tek tek çekilmesi gerekmektedir. Fakat dişin çok küçük parçaları görünmeyebilir veya diş hekiminin dikkatinden kaçabilir. Bu nedenle diş çekildikten sonra geride parça kalabilmektedir.
 • Diş hekiminin tecrübesizliği de geride diş kalmasına neden olmaktadır. Yeterince pratik yapmamış diş hekimleri dişleri çekerken parçalayabilir ve geride diş unutabilir. Günümüzde gelişen teknoloji ve eğitim imkanlarının iyileşmesi gibi durumlar sayesinde böyle bir problemle karşılaşma ihtimali azalmış olsa da yine de böyle bir problem vardır.
 • Diş çekiminden sonra geride kalan parça ağrı hissiyle fark edilir. Genellikle gözle görülebilen parçalar değildirler çünkü derinde kalırlar ve zaten gözle görülecek kadar belirgin olmadıkları için unutulurlar.

Diş Çekiminden Sonra Parça Kalmasının Tedavisi

 • Diş çekiminin ardından parça kalması bazen seneler sonra fark edilir ve bu yüzden tedavisi de geç olur. Bunun nedeni ise geride kalan parçanın küçük, zararsız ve ağrı vermeyen bir parça olmasıdır.
 • Diş çekiminden sonra geride kalan kök parça çoğunlukla dokunulduğunda hissedilir veya ağrı hissine neden olur. Böyle durumlarda geride kalan kök parçanın çıkarılması gerekmektedir. Bu işlem dişini zaten yeni çektirmiş olan hastanın gözünü korkutsa da küçük bir cerrahi operasyonla halledilebilir.
 • Diş çekiminin ardından geride kalan parça, lokal anestezi yapılarak kısa bir sürede çözüme kavuşturulur.
 • Diş çekiminden sonra geride kalan parça enfeksiyon oluşumunu tetikleyebilmektedir. Bu nedenle, geride parça kaldığını düşünüyorsanız ve ağrı hissiniz var ise bir an önce doktora gitmenizde fayda vardır. Geride kalan parçanın bir an önce çıkarılması enfeksiyon oluşumunu engelleyecektir.
 • Eğer henüz anestezinin etkisinden çıkmamışsanız geride parça kaldığını düşünmek için henüz erkendir. Bu durumda gereksiz panik yaratmamak gerekir. Dişinizin çekilmesi bir süre sızlamaya neden olabilir. Bu durum geride kök parça kaldığını düşündürmemelidir.
 • Diş çekiminin ardından doktorunuzun verdiği ilaçları almamak ve tavsiyelerine uymamak da ağrıya neden olabilmektedir. Bu nedenle ağrınız var ise öncelikle doktorun tavsiyelerine uyup uymadığınız konusunu göz önünde bulundurmalısınız.
Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. JavierTox dedi ki:

  tinder online , tinder website
  tinder date

 2. Ppehie dedi ki:

  ivermectin 8 mg – ivermectin warnings ivermectin generic cream

 3. Poojol dedi ki:

  stromectol order online – cost of ivermectin lotion cost of ivermectin medicine

BİR YORUM YAZ