Reklam

Diş Eti Sızlaması

  • 17 Nisan 2017
  • 9.078 kez görüntülendi.
Diş Eti Sızlaması

Diş etlerinde birçok nedene bağlı olarak ağrı, kanama ve sızlama gibi komplikasyonlar yaşanabilmektedir. Bu gibi belirtilerde beklenmeden en yakın süre içerisinde diş hekimi muayenesi gerekmektedir. Diş bakımının gerekli düzeyde yapılmaması, diş ve diş etlerinde genetiksel faktörlere bağlı olarak aşırı hassaslık, vitamin ve mineral eksiklikleri, diş etleri veya dişler üzerinde oluşan enfeksiyonlar gibi birçok neden dişlerde zonklama gibi belirtilere neden olabilmektedir. Bu gibi durumlarda daha hassas davranılması, özellikle diş bakımının doğru şekilde ve düzenli olarak yapılması gerekmektedir.

Diş Eti Sızlamasının Belirtileri Nelerdir?

Diş etlerinde oluşan zonklama şeklinde ağrı ve sızlamaların en büyük nedeni diş üzerinde oluşan apseler ve diş etlerinde oluşan enfeksiyonlardır. Diş etleri üzerinde enfeksiyon oluşması sonucunda şiddetli ağrı, şişlik, kanamalar, sızlama gibi bir çok komplikasyon gözlenebilmektedir.

Diş Eti Sızlamasının Nedenleri Nelerdir?

Diş Bakımının Düzensiz ve Yanlış Yapılması

Diş bakımının düzensiz ve yanlış yapılması durumunda diş etlerinde enfeksiyon, tahriş ve kanama gibi durumlar gerçekleşebilmektedir. Bu durumlara bağlı olarak dişler üzerinde ağrı ve sızlama gibi belirtiler oluşmaktadır.

Ağız İçerisinde Oluşan Yaralar

Ağız içerisinde ve diş etleri üzerinde oluşan aft şeklinde yaralar, diş etleri üzerinde kanamalar ve ağrı şeklinde gözlenen sızlamalara, konuşma ve beslenmede sıkıntılara yol açabilmektedir.

Soğuğa ve Sıcağa Karşı Aşırı Hassasiyet

Soğuğa ve sıcağa aşırı hassasiyeti olan kişilerde diş ve diş eti üzerinde uyuşma, sızlanma ve ağrı şeklinde belirtiler oluşabilmektedir. Bu gibi durumlarda diş ve diş etleri üzerinde ciddi tahrişler oluşabileceğinden daha dikkatli davranılması gerekmektedir.

Yetersiz ve Düzensiz Beslenme

Meyve ve sebzeyi az tüketen kişilerde diş etlerinde vitamin ve mineral eksikliğine bağlı olarak kararmalar, kanamalar ve ağrı şeklinde sızlamalar gözlenebilmektedir. Bu yüzden çocukların küçük yaştan itibaren meyve ve sebze tüketilmesine alıştırılması gerekmektedir.

Enfeksiyonlar

Ağız içerisinde, diş eti, yanak içi, boğaz gibi birçok bölgede bağışıklık sisteminde yaşanan düşmeye bağlı viral veya bakteriyel kaynaklı enfeksiyon oluşumu gözlenebilmektedir. Özellikle diş etleri üzerinde yaşanan enfeksiyonların yayılma ihtimali yüksektir ve kesinlikle fiziksel temas, dil ile temas gibi durumların gerçekleştirilmemesi gerekmektedir. Çünkü bu gibi temaslar enfeksiyonun yayılmasına neden olabilmektedir.

Diş etinde hissedilen sızlama enfeksiyon gibi ciddi sorunların göstergesi olabileceğinden, mutlaka ihmal edilmemeli ve uzman doktora gidilmelidir.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ