Diş Etinde Kırmızı Noktalar

Diş Etinde Kırmızı Noktalar

Diş eti rahatsızlıkları toplumumuzda sıklıkla rastlanılan problemler arasında yer almaktadır. Düzenli ağız ve diş temizliğinin yapılmaması diş eti rahatsızlıkları problemlerinin oluşmasının en temel sebepleri arasında yer almaktadır.

Diş etinde kırmızı noktalar oluşması akut olarak meydana gelen ya da uzun süreli gözlenen yani kronikleşmiş bir diş eti rahatsızlığının habercisi olabilmektedir. Diş eti rahatsızlıklarının ilerlemesi diş kayıplarına, ağız içi geçmeyen yaralara yani ülserlere sebep olabilir. Bu nedenle diş etinde oluşan kırmızı noktalarda ya da çeşitli diş eti rahatsızlıklarında muhakkak zaman kaybetmeden uzman bir diş hekimine gidilmeli ve gerekli tetkikler yapılmalı, uygun tedavi uygulanmalıdır.

Diş Etinde Kırmızı Nokta Oluşum Nedenleri Nelerdir?

Diş Çürükleri Sonucunda Oluşan Kırmızı Noktalar

Diş çürükleri, ağız içerisinde ve diş etlerinde meydana gelen problemlerin en temel nedenini oluşturmaktadır. Meydana gelen diş çürülerinin zamanında tedavi edilmemesi diş etlerinde inflamasyona sebep olabilmektedir.

Diş etlerinde meydana gelen ve uzun süreli geçmeyen diş eti enfeksiyonları çeşitli kızarıklıklara, diş eti şişliklerine ve kırmızı nokta görünümünde çeşitli oluşumlara neden olabilmektedir. İleri düzeyde tedavi edilmeyen diş eti iltihapları diş eti kanamalarına neden olabilir. Kişi ağız içerisindeki geçmek bilmeyen kanama, şişlik, kızarıklık ve yangılardan dolayı sosyal yaşantısında zorluk yaşayabilmektedir.

Diş etinde meydana gelen bu kızarıklıkların tedavi edilebilmesi için öncelikli olarak diş çürüklerinin tedavi edilmesi gerekmektedir. Çürüğün temizlenmesi, dolgu yapılması ilk çözüm olarak düşünülebilmektedir. Çürüğün temizlenemeyeceği durumlarda dişin çekilmesi diğer bir tedavi yöntemi olarak düşünülebilmektedir.

Enfeksiyonel Hastalıklar Sonucunda Oluşan Kırmızı Noktalar

Üst solunum yollarını yani ağız, yutak, farink gibi bölümleri etkileyen bakteri, virüs ve mantar kaynaklı hastalıklarda ağız florası ciddi boyutlarda zarar görebilmektedir. Bozulan ağız florası ve çeşitli mikroorganizmaların üremesine bağlı olarak diş etlerinde kırmızı ya da farklı renklerde oluşumlar gözlenebilmektedir. Bu tarz oluşumlar hastalık etkeni olan mikroorganizmanın türüne göre değişiklik gösterebilir.

Meydana gelen enfeksiyonun bölgeden temizlenmesi, gerekli tedavinin alınması genellikle meydana gelen diş eti probleminin düzelmesi için yeterli olmaktadır. Ancak bazı kişilerde meydana gelen diş eti yaralarının ve lekelerinin tedavisi için ekstra tedavi ve zamana gerek olabilmektedir.

Vitamin Eksikliği Sonucu Oluşan Kırmızı Noktalar

Vitamin eksikliği, diş ve diş etlerinde meydana gelen leke ve yaraların en büyük nedenlerinden bir diğeridir. Özellikle flor, kalsiyum gibi diş ve diş eti için yüksek önem arz eden vitaminlerin vücutta eksik oması ya da besinler ile yeteri düzeyde alınamaması kişilerde bu tarz semptomların gözlenmesine neden olabilmektedir. Böyle durumlarda kişide eksik olan vitaminin dışarıdan alınan gıda takviyeleri ve vitamin kompleksleri ile yerine konulması çoğu zaman semptomların geçmesini sağlamaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ