Reklam

Diş İltihabı ve Beze

  • 11 Ocak 2018
  • 1.118 kez görüntülendi.
Diş İltihabı ve Beze

Diş iltihabı her yaş grubunda ortaya çıkabilen ve oldukça rahatsız edici bir durumdur. Neden olduğu ağrı ve yanında gelişen diğer semptomlar birlikte sorun yaratacak seviyede bir ağrı ve acı hissine yol açabilmektedir. İltihap ortaya çıktığında tedaviye hemen başlanması gerekir. Aksi halde ağrı gittikçe artar ve iltihap da yayılarak diğer dişleri de tehdit eder hale gelir. Dişte iltihaplanma ile eş zamanlı olarak beze de ortaya çıkabilir ki, bu çok tehlikelidir.

Dişte İltihaplanma Ve Beze Oluşum Nedenleri Nelerdir?

Diş Çürükleri

İltihap oluşumunun temel nedeni dişlerde oluşan çürüklerdir. Çürük çeşitli sebeplerle dış faktörlerden ya da dişin yapısından kaynaklı olarak ortaya çıkabilir. Çürüğün erken fark edilerek tedavi edilmesi, dişte iltihaplanma sorununun önüne geçmek açısından bir hayli önemlidir. Dişte oluşmuş bir iltihap söz konusu ise, mutlaka antibiyotik tedavisi uygulanması gerekir.

  • Yaşa bağlı olarak, yeni diş oluşumu da iltihaplanmaya yol açabilmektedir. Özellikle yirmilik dişlerin yeni oluşumu esnasında bu durum sıklıkla ortaya çıkabilmektedir. Yeni diş oluşumu, aynı zamanda beraberinde beze oluşumuna da neden olabilir. Bezeler zamanla büyüyebilir ya da küçülebilir. Ancak özellikle ağrı meydana geldiyse, mutlaka diş hekimine gidilmesi gerekir. Genellikle bu durumun tedavisi, yirmilik dişin çekilmesi şeklinde gerçekleşir. Çünkü diş oluşum esnasında diğer dişleri iterek hem diş yapısını bozabilir hem de ağrı yaratabilir. Sorun teşkil etmeyen durumlarda ise yirmilik diş yerinde bırakılabilmektedir.
  • Ağız sağlığı, vücudumuzda dikkat edilmesi gereken ana noktalardan biridir. Dişleri düzenli olarak fırçalanması, gargara gibi ürünlerin kullanımının alışkanlık haline getirilmesi, diş iltihaplanması ve beze oluşumuna engel olmaktadır. Ağız sağlığına dikkat edilmediğinde yalnızca dişte iltihaplanma ya da beze değil, aynı zamanda ağız içinde pamukçuklu yaralar da meydana gelebilir. Bunun yanı sıra mutlaka yılda bir defa diş muayenesi yaptırılmalıdır.

Diş İltihabı Tedavisi

İltihaplanmaya ve bezeye neden olan faktör diş çürümesi ise, çürüğün boyutunun tespit edilmesi öncelikli işlem haline gelir. Çürük boyutu belirlendikten sonra doktor önerisi ile antibiyotik tedavisine başlanır. Bu ilacın kullanımı iki haftaya kadar devam edebilir. Ortalama 10 gün süren antibiyotik tedavisinin ilk iki üç günden sonrasında ağrı hissi gittikçe azalır ve ilacın son gününde de tamamen kesilmesi gerekir. Ağrı halen devam ediyorsa yeniden muayene ve gerekirse yeniden ilaç tedavisi uygulanabilir.

Küçük çaplı çürüklerde genellikle dişin kurtarılması için kanal tedavi uygulaması yapılmaktadır. Ancak çürük büyük ve derinse, çekilmesi gerekebilir. Bu nedenle çürük ciddi bir boyuta ulaşmadan doktora gitmek gerekir.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ