Reklam

Diş Kökü İltihabı

  • 10 Nisan 2017
  • 6.714 kez görüntülendi.
Diş Kökü İltihabı

Diş kökünde oluşan bakteriyel enfeksiyon olarak tanımlanabilmektedir. Şiddetli ağrı söz konusu olup önlenememesi halinde dişin çekilmesi gerekebilmektedir. Enfeksiyon tedavi edilmediği takdirde yayılması ağrının ve iltihabın şiddetlenmesine ve diş kökünün ölmesine neden olabilmektedir. Diş kökünün ölmesi ağrı şiddetinde azalmaya neden olmakla birlikte kemiklere yayıldığı için aynı zamanda dişinde ölmesine neden olmaktadır. Ve diş çekimi gerekebilmektedir.

Diş Kökü İltihabının Nedenleri Nelerdir?

Diş ve Ağız Temizliği

Ağız ve diş temizliğine özen gösterilmemesi halinde dişler enfeksiyonlara açık hale gelir. Bu da diş sağlığı konusunda ciddi sıkıntılara yol açmaktadır.

Sağlıksız Beslenme

Aşırı şekerli gıdalar tüketmek, ağız çevresinde bakteriyel enfeksiyon oluşmasına neden olabilmektedir. Bu durum dişlerde iltihaplanma ve ağrı oluşumuna neden olabilmektedir.

Bağışıklık Sisteminin ve Diş Etlerindeki Dokuların Zayıflaması

Bağışıklık sistemi insan vücudunu mikroplara karşı koruyan bir sistemdir. Bağışıklık sisteminin zayıflaması halinde vücut mikroplara açık hale gelir ve enfeksiyon oluşması kaçınılmaz olur. Özellikle diş etlerindeki zayıflama diş köklerinde iltihap oluşmasına, tedavi edilmemesi dahilinde ciddi ağrı ve diş çekimine dahi giden sonuçlara yol açabilmektedir.

Dişlerde Oluşan Travmalar

Diş minesinde oluşan kırık, çatlak ve çürükler dişlerin zayıflamasına ve iltihap oluşmasına neden olabilmektedir.

Diş Kökü İltihaplarının Belirtileri Nelerdir?

Diş kökü iltihaplarının belirtileri arasında iltihap oluşan bölgede şiddetli zonklama şeklinde hissedilen ağrılar, diş eti kanamaları, halsizlik ve yorgunluk, yemek yerken yutkunda güçlük çekilmesi, ağızda hissedilen kötü kokular, ağzı açarken hissedilen acı gibi bir çok nedeni vardır.

Diş Kökü İltihaplarının Tedavisi Nasıl Yapılır?

İltihabın kaynağına göre tedavi yöntemi seçilmektedir. Genellikle bakteriyel enfeksiyonlar sonucunda oluşan bu tarz rahatsızlıklarda antibiyotik tedavisi uygulanmaktadır. Antibiyotik tedavisinde kullanılan ilacın bitirilmesine dikkat edilmelidir. Çünkü iltihabın tam olarak atılamaması hastalığın daha da şiddetli bir şekilde tekrar başlamasına neden olabilmektedir.

  • Diş kökünde oluşan iltihabın atılması ile zonklama şiddetinde oluşan ağrılarda azalma gözlenecektir. İltihap atılana dek ağrı kesici tabletler kullanım dozu aşılmadığı sürece kullanılabilir. Bunların dışında ağız içerisinde enfeksiyonun yayılmasını engellemek için antiseptik ağız gargaraları kullanılabilir. Ancak kullanılacak herhangi bir ilacın muhakkak doktor gözetiminde olması gerekmektedir.
  • Ağız temizliğine özen göstermek, dişlerimizi düzenli bir şekilde fırçalamak bu tarz enfeksiyonların oluşma riskini azaltmaktadır. Bu yüzden sağlığınıza özen göstermeniz ve karşılaştığınız sorunlarla eczacınıza ve hekiminize danışmanız önerilir.
Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ