Reklam

Diş Kökünde Fistül Oluşması

  • 05 Nisan 2017
  • 5.129 kez görüntülendi.
Diş Kökünde Fistül Oluşması

Diş sağlığı için özellikle çok erken yaşlardan itibaren diş fırçalama, diş eti temizliği ve gerekirse diş ipi kullanımına özen gösterilmelidir. Bunun gerçekleştirilmesi durumunda dahi dişlerde çok fazla çürük, diş eti iltihabı ya da ağız hastalıkları görülebilir.

Bunun nedeni her zaman kişisel bakım olmayabilir. İnsan vücudundaki her hastalıkta olabileceği gibi bunda da genetik faktörler söz konusu olabilir. Genetik yatkınlıktan kaynaklı olarak bazı kişilerin dişleri çok çabuk çürürken bazılarının da diş sağlığı çok bakım gerektirmeden sağlanmaktadır. Bu nedenle diş kökünde oluşan hastalıklar, apseler ve fistüllerin çeşitli nedenleri olabilir.

Diş Kökünde Fistül Oluşum Nedenleri Nelerdir?

Diş Etinde Görülen Apseler

  • Diş eti iltihaplanması olarak da adlandırılan bu rahatsızlık, diş etinde fistüllerin sebebidir. Diş sağlığında özensizlikten kaynaklanabilir.
  • Bunun yanında dişte oluşan tartarlar ve diş taşlarının, dişteki lekelerin nedeni olarak diş etinde rahatsızlığın bir nedeni olabilir. Sıkça çay , kahve, sigara ve şekerli içecek ve yiyecekler tüketen kişilerde dişlerde lekelenmeler, tartar ve diş taşı çok olur. Ve bu zamanla diş eti iltihabına da neden olabilir. Bu nedenle diş sağlığı için kişilerin yiyecek ve içeceklerine de dikkat etmesi önerilir.
  • Dişte oluşan apselerin genel nedeni iltihaplanmalardır. Bunun için uzman hekim kontrolüne gidildiğinde de o apsenin giderilmesi için genellikle etkili bir antibiyotik önerilir. Hastanın antibiyotiğini doktorun tavsiyesi dışında ve eczacının önerdiği kullanım dışında kullanmaması gerekir. İltihabın kuruması durumunda dişteki apse çoğu zaman kuruyarak giderilecektir.
  • Apsenin doktorun önerdiği ilaçlarla giderilememesi durumunda cerrahi müdahale gerekebilir ve bu durum sıklıkla diş eti kökünde oluşan fistüllerde olabilir.
  • Diş eti kökündeki fistüllerin bir sebebi de yirmilik dişlerin çıkmasında yarattıkları sıkıntıdan kaynaklanır. Bu durumda da uzman hekim cerrahi müdahaleye başvurur ve fistülün içerden yarılarak alınması gerekir.

Kimi hekimler diş etinde oluşan fistülü ağız içini yararak almayı tavsiye ederken kimileri de ağızı dıştan yararak alınacağını iddia eder. Böyle bir operasyonun ardından plastik cerrahi ile de tedavi desteklenecektir. Fakat her nasıl tedavi gerçekleştirilirse gerçekleştirilsin, hastanın diş sağlığı ve bakımı hakkında gerekli bilgilendirmeyi alması herhangi bir sağlık personeli tarafından karşılanmalıdır.

Diş etinde oluşan apseler kimi zaman çok kolay tedavi edilebilir olsa da kimi zaman insan sağlığını tehdit edebilecek boyutlara ulaşabilir. Bu nedenle sağlığınıza özen göstermenizi ve hekim ve eczacınızın önerilerini dikkate almanızı tavsiye ederiz.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. I am commenting to let you know of the fabulous encounter my cousin’s daughter experienced reading your site. She even learned many issues, not to mention what it’s like to have a wonderful giving mindset to have many people just grasp chosen grueling subject areas. You really exceeded our expectations. Many thanks for distributing the informative, healthy, educational and as well as easy thoughts on the topic to Jane.

BİR YORUM YAZ