Reklam

Dişim Apse Yaptı, Çenemde Uyuşukluk Var

  • 11 Aralık 2017
  • 1.598 kez görüntülendi.
Dişim Apse Yaptı, Çenemde Uyuşukluk Var

Diş apseleri halk arasında sık karşılaşılan bir sağlık problemidir. Çiğneme ve yeme bozuklukları başta olmak üzere birçok rahatsızlığa neden olabilir. Eğer tedavi edilmezse, apse iltihabı ilerleyebilir. Bu durum ağızdaki farklı yapılar açısından tehlike oluşturduğunda uzun süreli geçmeyen apselerde doktora başvurmanız gerekir. Erken müdahaleyle birçok sorun daha başlamadan üstesinden gelinebilir.

Diş Apsesi Nedir ve Nasıl Oluşur?

Diş apsesi, diş kökünde veya diş etinde oluşan iltihaplardan kaynaklanır. Bu iltihapların birçok nedeni olabilir. Fakat sorun iltihaplanma olduğundan genel neden ağızda bulunan mikroorganizmalardır. Bu mikroorganizmalar dokuda bir hasar oluştuğunda dokuya girer ve enfeksiyona yol açar. Yemek yerken özellikle kabuklu ve sert besinler yiyorsak, diş etine zarar verebiliriz.

Ağız sağlığına dikkat edilmezse ve dişler düzenli fırçalanmazsa, ağız içerisindeki mikroorganizmaların sayısı fazlaca artar. Her hangi bir hasar oluştuğunda bu mikroorganizmalar dokuya gireceklerdir. Şekerli besinlerin tüketilmesi sonucu diş aralarında kalan şeker parçaları ağızdaki mikropların yaşaması için uygun ortam sağlayacaktır. Şekeri besin olarak kullanan mikroplar ağızdaki yumuşak dokuları tutabileceği gibi dişide tutabilir ve diş çürüklerine sebep olabilir.

Apse oluşmasının bir başka sebebi ağız ve diş operasyonları sırasında ağızın zarar görmesidir. Eğer diş çekimi, kanal tedavisi sırasında kullanılan aletler ve ortam yeterince temiz değilse mikrop kapabiliriz. Bu durumda apseler oluşur.

Diş apsesi aniden gelişen şiddetli ağrılarla kendini gösteren bir sağlık sorunudur. Ağrı kulağa, çene kemiğine ve boyna vurabilir.

Diş Apsesi Çene Uyuşukluğuna Nasıl Neden Olur?

Diş apsesi, diş etinde veya dış kökünde olabilir. Özellikle dış kökündeki apseler tedavi edilmezse derin dokulara doğru ilerleyebilir. Genellikle dış çürükleri ve kanal tedavileri sonrası diş kökünde iltihap oluşmasıyla apse oluşur. Diş kökü apseleri pek fark edilmez. Diş kökündeki enfeksiyon tedavi edilmediği sürece derindeki dokulara ilerler ve çene kemiğine kadar enfeksiyona yol açabilir.

Eğer enfeksiyon ilerlemiş ve sinirleri tutmuşsa tutulan sinirlerde hissizlik ve uyuşma oluşacaktır. Bununla birlikte ilerleyen diş kökü apseleri diş kayıplarına sebep olabilir. Enfeksiyon diş kökünü öldürdüğü zaman, ağrı oluşmayacaktır. Fakat enfeksiyon devam ettiği için ağrı hissedilmesine ilerlemeye devam eder. Sessiz seyredeceği için bu durum daha tehlikelidir.

Diş Kökü Apselerinin Tedavisi Nasıl Olur?

Diş kökündeki apse eğer ilerlememiş ise kanal tedavisi uygulanarak diş kökündeki iltihap boşaltılır ve gerekli dolgu malzemeleri ile dişin içi doldurulur. Bu sayede iltihap temizlenmiş ve diş kaybedilmemiş olur.

Diş kökü apsesi eğer ilerlemiş seviyelerde ise kanal tedavisi yeterli olmayacaktır. Diş çekilerek kökündeki apse temizlenir. Apsenin ilerlemesi birçok sıkıntıya sebep olur. Bu yüzden apse belirtilerinin erken teşhis edilip doktora başvurulması son derece önemlidir.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ