Dışkıda Beyaz Parça Leke

Dışkıda Beyaz Parça Leke

Vücutta meydana gelen birçok fizyolojik ve patolojik değişimler sonucunda çeşitli hastalıklar meydana gelmektedir. Bu tarz değişimler vücutta rutin bir şekilde devam eden sistemlerin durmasına ya da değişmesine sebep olabilmektedir. Bu nedenle kişinin hastalığının tespiti için yapılan testlerde sıklıkla idrar, dışkı ve kan testi yapılmaktadır. Vücut atılım sıvılarında ve vücut sıvılarında meydana gelen değişimler hastalık hakkında uzman hekimlere fikir verebilmektedir.

Dışkıda meydana gelen değişimler çeşitli hastalıkların habercisi olabilir. İlk etapta akıllara geçirilen bir enfeksiyonel hastalık gelmektedir. Bağırsaklarda meydana gelen patolojik ya da fizyolojik bir değişimde dışkının kıvamının ve şeklinin değişmesine sebep olabilmektedir. Kişinin dışkısında uzun süredir geçmeyen ve kronik bir hal alan beyaz parça ve leke gözleniyor ise hiç zaman kaybedilmeden uzman bir doktora gidilmeli gerekli tetkikler yapılmalıdır.

Dışkıda Beyaz Parça Leke Oluşumunun Nedenleri Nelerdir?

1-)Bağırsak Tıkanıklıkları

Bağırsakta beslenmeye bağlı olarak ya da çeşitli meydana gelen patolojik büyümelere bağlı olarak tıkanmalar meydana gelebilmektedir. Oluşan bu tıkanmalar sıklıkla kişinin kramplar ve ağrılar çekmesine sebep olabilmektedir. Meydana gelen bu tıkanmalar dışkılama problemlerinin yaşanmasına da yol açabilmektedir. En başta kişinin dışkılama esnasında acı çekmesi gelmektedir. Dışkılama esnasında bağırsakta oluşan yapıların zedelenmesi sonucunda dışkıda kan ve beyaz parça lekeler oluşabilmektedir.

Kişinin böyle bir durumda derhal bir sağlık kuruluşuna giderek, uzman bir hekim tarafından muayene edilmesi gerekmektedir. Muayene işleminden sonra kişinin rahatsızlığının tam tespiti için kolonoskopi yapımı gerekli olabilir. Bu durum meydana gelen tıkanmanın ve patolojik oluşumların cerrahi müdahale öncesinde çok daha rahat bir şekilde tespitini sağlamaktadır.

2-)Enfeksiyonel Hastalıklar

Dışkılama şeklinde, renginde en sık meydana gelen değişimler vücutta meydana gelen enfeksiyonel hastalıklar sonucunda oluşanlardır. Enfeksiyon sonucunda dışkıda beyaz, kırmızı ya da çeşitli renklerde parça ve lekeler gözlenebilmektedir. Bu durumun tedavi edilebilmesi için öncelikli olarak vücutta meydana gelen enfeksiyonun kayağının ve hangi mikroorganizmanın neden olduğunun bulunması gerekmektedir.

Tüm bu bulguların eksiksiz bulunması sonucunda gerekli ilaç tedavisi kür şeklinde uygulanır. Bu esnada kişinin kaybettiği vitamin ve mineral desteği de sağlanmaktadır. Tüm bu tedavilerin sonucunda kişi hızla sağlığına kavuşmaktadır.

NOT: Meydana gelen kronik bir zehirlenme sonucunda da kişinin dışkılama şeklinde ve renginde değişim meydana gelebilmektedir. Bu durum çok şiddetli seyredebilir ve kişinin hayatı hızla tehlike altına girebilmektedir. Hiç zaman kaybetmeden kişinin zehirlenme nedeni araştırılmalı ve gereken müdahale yapılmalıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ