Reklam

Dışkıda Kırmızı Renk

  • 31 Ocak 2018
  • 2.203 kez görüntülendi.
Dışkıda Kırmızı Renk

Dışkı rengi ve yapısı, genellikle bireyin fizyolojik durumu ile ilgili bilgi verir. Anormal bir renk ve yapı söz konusuysa, bağırsaklar ile ilgili bir problem söz konusu olabilir. Normal şartlarda orta sertlikte ve koyu kahverengi olan dışkı, farklı etkenlere bağlı olarak farklı renk alabilir. Yapısı cıvık ya da çok daha katı bir hale gelebilir. Bu nedenle dışkının birey tarafından gözlemlenmesi önemlidir.

Dışkıda Kırmızı Renk Ne Anlama Gelir?

Dışkıda kırmızı bir renk ortaya çıkması ya da dışkı ile birlikte kan görülmesi, bağırsaklarda bir sorun olduğunun göstergesidir. Aynı şekilde hemoroid rahatsızlığına bağlı bir kanama durumundan da söz edilebilir. Bu gibi durumlarda dışkı parlak kırmızı bir renk alır ve kesinlikle doktor muayenesi gereken bir durumdur bu nedenle de ihmal edilmemelidir. Ciddi boyutlarda dışkı kanaması kolon kanserinin de belirtilerinden bir tanesidir.

“Rektal kanama” olarak da isimlendirilen dışkıda kırmızı renk, genellikle dışkı ile birlikte görülür ve dışkıdan ayrı olarak kırmızı kan renginde ortaya çıkar.

Dışkıda Kırmızı Renk Neden Olur?

  • Sindirim sisteminde, bağırsağın üst bölümlerinde ortaya çıkan bir sorun olabilir. Bu durumun beraberinde aşırı halsizlik, baş dönmesi, bulantı gibi semptomlar da görülür.
  • Kalın bağırsakların bulunduğu alt sindirim sisteminden kaynaklanan bir kanama da söz konusu olabilir.
  • Bahsi geçen nedenler haricinde, gerçek anlamda ciddi sebeplerle de kanama durumu meydana gelebilmektedir. Bunlar arasında en önemliler olarak Perianal Fistül, bağırsak kanseri ve bağırsak polip rahatsızlıkları, makat çatlağı (anal fissür) gibi rahatsızlıklardır. Bu rahatsızlıkların tespiti halinde mutlaka en kısa zamanda tedavi gerekir.

Dışkıda Kan/Kırmızı Renk Tedavisi

Dışkıda kan şikayeti ile gelen hastanın, mutlaka gerekli tahlilleri ve kan analizlerini yaptırması gerekmektedir. Rektal kanama riski söz konusu ise, hastanın makat bölgesi muhakkak muayene edilmelidir. Eğer yapılan kontrollerde dışta kanamaya neden olacak bir faktör saptanmamışsa genellikle uzmanlar tarafından endoskopi yöntemi kullanılarak bağırsaklar incelenmektedir. Bunun yanı sıra gerekli görülürse kolonoskopi ve rektosigmoidoskopi yöntemleri de kullanılabilmektedir.

Kullanılan bu yöntemler ile kanamaya neden olan bölgenin tespit edilmesi mümkün olmaz ise, bağırsak damarlarının filmi çekilmesi gerekebilir. Bu işleme tıp literatüründe “mezenterik anjiografi” adı verilmektedir.

Kanamanın meydana geldiği bölgenin tespit edilmesi son derece önemlidir. Çünkü bu aşama, hastanın hayati bir tehlikeye girmemesi bakımından büyük önem taşır. Genel olarak, dışkıda kan görülmesi durumu 2-3 gün içinde kendiliğinden ortadan kalkabilen bir rahatsızlıktır. Ancak bazı vakalarda, hastanın yatması ve tedavi edilmesi gerekebilmektedir. Kendiliğinden durmayan ya da tedavide yanıt alınamayan durumlarda ise, cerrahi bir operasyon yapılması gerekebilmektedir.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ