Reklam

Dışkıda Sümüksü Akıntı Nedenleri Nelerdir?

  • 24 Nisan 2017
  • 9.910 kez görüntülendi.
Dışkıda Sümüksü Akıntı Nedenleri Nelerdir?

Dışkıda sümüksü akıntı olayı günümüzde sık olarak rastlanılan bir durum olmakla beraber birçok nedene bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. Mukus, vücutta bazı bölgelerde üretilen saydam ve yoğun bir yapıdır. Ayrıca vücutta boşaltım bölgelerinde sindirim madddeleri için kayganlık sağlayarak vücutta tahrişi önler. İdrarda bir miktar mukusun bulunması normal bir durum olmakla birlikte, rahatsızlık durumunda normalden çok daha fazla mukus idrara geçmektedir.

İdrarda sümüksü akıntı yani mukusun normalden fazla olması bir çok nedene bağlı olarak ortaya çıkabilir. Sindirim ve boşaltım bölgelerinde enfeksiyon oluşması ve bağırsaklarda yaşanan sorunlar dışkıda mukus oluşumuna neden olabilmektedir.

Dışkıda Sümüksü Akıntı Belirtileri Nelerdir?

Dışkıda yaşanan sümüksü akıntı, şiddete ve hastalığa göre farklı belirtiler göstermektedir.

Sindirim ve boşaltım olaylarının yaşandığı bölgelerde iltihap oluşumu ishale ve karın bölgelerinde şiddetli ağrılara neden olabilmektedir. Dışkıda oluşan mukusun günden güne artış göstermesi durumunda ciddi bağırsak hastalıkları ve rektum kanseri gibi birçok hastalık oluşumunun belirtisi olarak karşımıza çıkabilmektedir.

Bağırsaklarda kabızlık ve şişkinlik gibi belirtilerin yaşanması durumunda ise crohn hastalığı habercisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Crohn hastalığı çok sık rastlanılan bir durum olmamakla birlikte kronik bir rahatsızlıktır ve mide kanalından makat bölümüne kadar yayılan iltihabi bir durum olarak tanımlanabilir.

Vücutta boşaltım bölgelerinde özellikle kalın bağırsak ve ince bağırsakta ciddi sorunlara neden olabilmektedir. Crohn hastalığında en önemli etken iltihabın yayılma durumudur. İltihabın yayılma durumu hastalık şiddetinde bilgi edinilmesini sağlar. Bu gibi rahatsızlıklarda tanı konulması güç bir durumdur. Çünkü iltihabın etkilediği bölgelere bağlı olarak oluşan belirtiler farklılık gösterebilmektedir. Crohn hastalığı için karakteristik belirtilerin oluşmaması hastalığın tanısında zorluklara neden olmaktadır.

Dışkıda Sümüksü Akıntı Oluşması Hangi Hastalığa İşaret Edebilmektedir?

Bağırsak sendromu

Dışkıda sümüksü akıntı oluşumu bağırsak sendromu habercisi olarak karşımıza çıkabilmektedir. Bu gibi rahatsızlıklarda dışkıda kan görülmesi nadirdir.

Anal fistül

Bu gibi rahatsızlıklarda dışkıda sümüksü akıntı oluşabilmekte ve tedavi edilmemesi halinde ciddi sorunlar oluşmasına neden olabilmektedir.

Enfeksiyon bağımlı rahatsızlıklar

Crohn hastalığı ve bağırsak, mide kanalında yaşanan enfeksiyonel rahatsızlıklar dışkıda sümüksü akıntı oluşmasına yol açabilmektedir.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ