Reklam

Dışkılamada Tam Boşalamama Hissi

  • 08 Ocak 2018
  • 2.817 kez görüntülendi.
Dışkılamada Tam Boşalamama Hissi

Dışkılamada tam boşalamama durumu bireylerde zaman zaman ortaya çıkabilen bir sorundur. Bu sorunun nedenleri araştırılmadığında kronik hale gelebilir ve sosyal yaşantıyı olumsuz yönde etkileyebilir. Bu nedenle ihmal edilmemeli ve gerekli tetkikler yaptırılmalıdır. Bu problem, literatürde “disşezi” ya da “dissinerjik defekasyon” olarak da isimlendirilmektedir.

Dışkılamada Güçlük Yaşanmasının Nedenleri Nelerdir?

  • En önemli sebeplerden bir tanesi, kabızlıktır. Kabızlığın en önemli sebepleri ise bağırsakların olması gerektiği gibi çalışmaması, bağırsak tembelliği ya da yavaşlama şeklinde ifade edilebilir. Bağırsağın çalışmasını etkileyen faktörler arasında; vücudun uzun süre hareketsiz kalması, beslenmedeki düzensizlik ve dengesizlik, su tüketiminin az olması, stres, tuvalete çıkmayı ertelemek ve kullanılan bazı ilaçların yan etkileri bulunmaktadır.
  • İrritabl Bağırsak sendromu(IBS), diğer bir deyişle huzursuz bağırsak sendromu da dışkılama esnasında rahatlayamama durumunun sebeplerinden bir tanesidir. Dışkıyı yapmakta zorlanma ve buna ek olarak karın bölgesinde şiddetli kramplar ile ortaya çıkmaktadır. Bu rahatsızlığın tetikleyicisi en başta strestir. Bunun yanında hormonlardan kaynaklanan değişiklikler, beslenme düzeni gibi faktörler de oluşumda oldukça etkilidir.
  • Kabızlık sonucu ortaya çıkan bir başka sebep de makatta ortaya çıkan sarkmadır. Bu durum uzun süreli kabızlık dışında yaşın ilerlemesi ya da çok fazla doğum yapılmış olması gibi nedenlere başlı olarak da meydana gelebilmektedir. Bu rahatsızlığın önde gelen belirtisi, gaz çıkarmanın kontrolsüzce gerçekleşmesi, dışkı kaçırma gibi durumlardır.
  • Bağırsaklarda tıkanıklık ya da yapışma söz konusu ise yine dışkılayamama ya da dışkılamada tam boşalamama hissi yaşanabilir. Bunlara ek olarak hemoroid rahatsızlığı da dışkılamada acı veren ve bireyi oldukça zorlayan bir başka neden olarak ifade edilebilir.

Bütün bu belirtiler, ciddi tıbbi müdahale gerektirmektedir. Yukarıda bahsi geçen sebepler dışında; bağırsak kanseri, rektum kanseri ve makatta oluşan yırtık da sayılabilir.

Dışkılamada Tam Boşalamama Tedavisi

Bireyde ortaya çıkan dışkılamada tam boşalamama probleminin tedavisi için ilk olarak kolonoskopi ve kalın bağırsak röntgeni istenmektedir. Bunun haricinde defekografi ve anorektal manometri gibi ölçümler de gerekli olmaktadır.

Dışkılamada ortaya çıkan sorunun kaynağı bulunduktan sonra duruma göre ilaç tedavisine başlanır. Eğer kanser ya da makat yırtığı gibi büyük sebepler söz konusu ise hasta derhal operasyona alınmalıdır. Son derece tehlikeli olan bu durum için ne kadar erken önlem alınırsa o kadar iyi olacaktır. Bu nedenle belirtiler ortaya çıktığı zaman zaman kaybedilmeden bir uzmana gitmek, tedavinin bir an önce başlaması bakımından önem taşır.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ