Reklam

Dışkının Çok Kötü Kokması

 • 15 Ağustos 2018
 • 1.212 kez görüntülendi.
Dışkının Çok Kötü Kokması

İnsanlar tükettiği besinleri midede sindirdikten sonra dışkılama ihtiyacı duyarlar. Dışkı ile sindirilemeyen atıklar vücuttan atılır. Gün içerisinde dışkılama sayısı tüketilen besinlere göre değişir. Yine dışkının yapısı, rengi ve kokusu da tüketilen besinlerin yapısıyla ilgilidir.

Dışkının normalde kötü kokması, yapısında bulunan bakterilerden dolayıdır. Bu bakteriler bağırsaklarda yaşayan bakterilerdir. Bağırsaklarda yaşayan ve çoğalan bakterilerin ürettiği gazlar dışkının doğal kokusunu oluşturur. Ancak bazı durumlarda da dışkı çok kötü kokar. Bu kötü koku tüketilen besinlerden kaynaklanabileceği gibi bir rahatsızlığın habercisi de olabilir.

Dışkı Neden Kötü Kokar?

İnsan dışkısının %75’ini su oluşturur. Kalan kısmı da ölü bakteriler, sindirilemeyen lifler, tuzlar ve yağlardır. Dışkının doğal kokusunu bağırsaklardaki bakteriler oluşturur.

 • Enfeksiyon ve bakteriyel rahatsızlıklarda dışkı normalden de kötü kokabilir. Bunun nedeni bağırsaklarda oluşan bakterilerin sayısının artmasıdır. Bakteri sayısı arttığı için oluşturdukları koku da artar ve çok kötü koku halini alır. Özellikle bağırsak enfeksiyonlarında dışkı çok kötü kokar.
 • Sindirim ağızda başlar, midede ve bağırsaklarda devam ederek dışkılama ile son bulur. Sindirim sisteminde oluşan hastalıklar çeşitli belirtilerle kendini gösterir. Midede şişkinlik ve gaz mide sorunlarının belirtileri arasındadır. Mide şikayetleri devamında kabızlık ve ishal sonucu bağırsaklarda aşırı gaz ve koku oluşur. Çıkarılan gaz çok kötü kokar. Bu durum midenin ya da bağırsakların üşütmesinden ya da enfeksiyonundan kaynaklanır. Bu durumda bağırsaklardaki faydalı ve zararlı mikrop dengesi bozulmuş demektir.
 • Mide ve bağırsak enfeksiyonu sonucu oluşan ishal hastalığı da dışkının çok kötü kokmasına neden olur. İshal hastalığında dışkı cıvık ve oldukça kötü kokulu olur. Bunun nedeni de bağırsakta oluşan bakteri sayısının artmasıdır.
 • Mide rahatsızlıkları da dışkının kötü kokmasına neden olur. Gıda zehirlenmesi sonucunda tüketilen bozuk gıdalar dışkının kötü kokmasına neden olur.
 • Temiz olmayan ve iyi yıkanmamış gıdalar da dışkının kötü kokmasına sebep olur. Hijyenik olmayan gıdalar ve tarihi geçmiş gıdalar dışkıda kötü kokulara  ve daha ciddi problemlere yol açabilir.

Dışkının Kötü Kokmaması İçin Nelere Dikkat Edilmelidir?

Genel olarak sağlığımız için tüketilen besinlere mutlaka dikkat edilmelidir. Gıdaların hijyenik olmasına ve son kullanma tarihinin geçmemiş olmasına özen gösterilmelidir. Tüketilen sebze ve meyveler bol su ile iyice yıkanmalıdır. Zehirlenmelere karşı dikkat edilmeli bozuk yiyecekler tüketilmemelidir.

Dışkının çok kötü kokması genellikle kısa süreli bir durumdur. Tüketilen besinden kaynaklandığında, atık vücuttan atıldıktan sonraki dışkılar normalleşir. Ancak dışkıda, uzun süreli bir kötü koku mevcutsa bu başka rahatsızlıkların habercisi olabilir. Bu durumda mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 7 YORUM
 1. The end justifies the means.

 2. dumpster rentals dedi ki:

  No time like the present.

 3. JavierTox dedi ki:

  tinder website , tinder sign up
  tinder date

 4. Phryhz dedi ki:

  ivermectin 3mg pill – side effects for ivermectin ivermectin uk buy

 5. Knijee dedi ki:

  ivermectin gel – ivermectin 0.5 lotion stromectol online canada

 6. Crqudw dedi ki:

  ivermectin drug – stromectol price stromectol for sale

BİR YORUM YAZ