Reklam

Dişleri Sıkınca Başta Ağrı ve Basınç

  • 17 Mart 2017
  • 6.194 kez görüntülendi.
Dişleri Sıkınca Başta Ağrı ve Basınç

Diş ve baş ağrıları günümüzde sık rastlanılan bir durumdur. İltihaplanma sonucu oluşabileceği gibi baskı sonucunda da dişler ve baş üzerinde ciddi ağrılar ve tahrişler oluşabilmektedir. Strese bağlı olarak dişlerin sıkılması baş, boyun, omurgalarda ağrı oluşumuna neden olmakla beraber bir hastalık belirtisi olarak algılanmamalıdır.

Dişlerin sürekli sıkılması sinirlere basınç uygulandığı için ciddi baş ağrılarına neden olabilmektedir. Ve genellikle diş sıkmanın nedeni çene eklem rahatsızlıklarından kaynaklanmaktadır. Çene eklem rahatsızlıkları, çiğneme kasları, yanak, baş ve boyun gibi bir çok bölgeyi etkileyen ciddi rahatsızlıklardır. Günümüzde çok yaygın rastlanan hastalıklardandır ve baş, boyun ağrılarına yol açabilmektedir.

Stres, uykusuzluk gibi etmenlere bağlı diş gıcırdatmaları dişler üzerinde baskıya neden olmakta, çiğneme kaslarında zayıflamaya yol açmakta ve alt dişlere baskı yapılması sonucunda şekil bozukluklarına ve yıpranmalara yol açabilmektedir.

Eklem içerisinde iltihaplanma gibi rahatsızlıklardan kaynaklı olarak oluşan durumlar, kulak, baş, boyun çevrelerinde ciddi ağrılara yol açabilmektedir.

Dişlerin Sıkılmasıyla Baş Ağrılarının Oluşma Nedeni Nedir?

  • Uyku sırasında, stres, diş ağrıları sonucunda dişlerde acıyı rahatlatmak için istemsiz olarak sıkma gözlenebilmektedir. Dişlerin aşırı sıkılması diş eti üzerindeki sinirlere baskı yapılmasına neden olur. Sinirlere yapılan baskılar sonucunda dişler de ve başta basınç uygulandığı için ağrılar oluşabilmektedir.
  • Bunların dışında psikolojik rahatsızlıklar istemsiz olarak diş sıkmasına neden olabilir ve baş ağrıları oluşmaktadır.
  • Çene eklem rahatsızlığı olan kişilerde ağzın açılması sırasında yüz ve baş bölgesinde ağrı, dişler üzerinde gıcırdama, yemek yerken yorulma, kulaklar da ağrı ve çınlama, dişlerin sıkılması sonucunda başta ağrı oluşabilmektedir.

Dişlere Uygulanan Baskıyla Başta Ağrı ve Basınç Oluşmasının Tedavisi Nasıl Yapılır?

  • Stres ve uyku bozuklukları, psikolojik rahatsızlıklar sonucunda diş sıkma ile oluşan baş ağrılarında herhangi bir tedavi uygulanmasına gerek yoktur. Bir süre sonra kendiliğinden geçme eğilimindedir.
  • Diş hekimleri tarafından yapılan müdahale sonucunda rahatsızlığın kaynağı saptanarak tedavi uygulanmaktadır.
  • Çene eklem rahatsızlığı olan kişilerde çiğneme kasları, eklem üzerinde muayene gibi rahatsızlıklar saptanarak muayene gerçekleştirilir.
  • Bunların dışında başlarda ağrı oluşması durumunda analjezik tabletler kullanılarak ağrı kısa süreliğine azaltılabilir.
  • Dişlerde iltihaplanma sonucu oluşan ağrılarda doktor kontrolünde antibiyotik kullanımı ile iltihabın uzaklaştırılması, baş boyun bölgesinde oluşan ağrıların dinmesine yardımcı olmaktadır.
Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ