Reklam

Diz Ağrısı ve Fıtık

  • 20 Şubat 2017
  • 6.145 kez görüntülendi.
Diz Ağrısı ve Fıtık

Diz ağrısı ve fıtık birbirinden bağımsız semptomlar olabileceği gibi birbirini destekleyen ve oluşumuna sebep olan semptomlar da olabilmektedir. Özellikle fıtık oluşumu sonucunda kişinin belinden alması gereken desteği yeterince alamaması, postural duruş bozukluğu dizlere daha fazla yüklenilmesine neden olmaktadır. Bu durumun uzun vadede yaşanması kişinin diz kapaklarında ve diz eklemlerinde çeşitli problemlere yol açmakta dizlerde ağrı oluşumu kaçınılmaz bir şekilde meydana gelmektedir.

Bu gibi durumlarda hastalığın ilerlememesi ve hastanın diz şikayetlerinin düzeltilmesi için muhakkak oluşan fıtığın tedavi edilmesi gerekmektedir. Bunun için ilk etapta ilaç ile tedavi ardından fizik tedavi önerilmektedir. Bu tedavilere yanıt vermeyen hastalarda ya da çok hızlı ve ağır seyreden vakalarda cerrahi yöntem uygulaması yapılabiliyor ise cerrahi yöntem ile fıtık temizlenir.

Diz Ağrısı ve Fıtık Oluşumu Nedenleri Nelerdir?

1-)Travma Kaynaklı

Dize alınan ya da bel bölgesi ve boyun bölgesine alınan darbeler sonucunda fıtık oluşumu gözlenebilmektedir. Alınan darbenin şiddetine ve süresine bağlı olarak ağrı, akut bir şekilde meydana gelebilir ve hızla kendiliğinden ya da tedavi ile geçebilir. Bazı durumlarda ise süreli aynı travmaya maruz kalınması sonucunda kişinin diz ağrısı kronik bir hal alabilir. İlerleyen evrelerde fıtık oluşumu gözlenebilir. Bu durum kişiden kişiye ve alınan darbenin şiddetine bağlı olarak tamamen değişiklik göstermektedir.

2-)Fazla Kilo

Fazla kilo, insan sağlığı açısından her zaman tehdit oluşturmaktadır. Bu durum fizyolojik sebeplere neden olmasının yanı sıra kişinin postural duruşunda da değişikliklere ve bozukluklara sebep olmaktadır. Fazla kilolu kişilerde fıtık oluşumu kilonun bel ve omurlar tarafından taşınamamasına bağlı olarak sık sık gözlenmektedir. Aynı zamanda dizlere düşen ağırlığın artması kapasitenin zorlanmasına ve çeşitli kalıcı deformasyonlara neden olmaktadır. Kilolu kişilerin yaşadığı diz ağrısı ve fıtık problemlerinde mutlaka öncelikli tedavi kişinin kilo vermesine yönelik olmalıdır.

3-)Sigara Kullanımı

Sigara kullanımı diskler ve omurlara daha az oksijenin taşınmasına neden olur. Böyle kişilerde özellikle omurları ilgilendiren kalıtsal rahatsızlıklar söz konusu ise kişinin fıtık problemi yaşaması çok daha yaygındır.

Fıtık problemi yaşayan çoğu kişi de yükün doğru şekilde vücuda dağılamamasından kaynaklı dizlerde ve çeşitli kompleks eklemlerde ağrı oluşumu gözlenmektedir. Bu nedenle bel fıtığı olan kişilerin fıtıkları hızla tedavi edilmeli, yaşam standartları yükseltilmelidir.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
  1. Thanks for your whole work on this website. My niece takes pleasure in working on research and it is simple to grasp why. We all notice all relating to the powerful ways you render worthwhile tricks via your website and therefore welcome response from website visitors on this topic while our own simple princess is without question understanding so much. Take pleasure in the rest of the year. Your performing a wonderful job.

  2. JavierTox dedi ki:

    tinder app , tinder dating app
    what is tinder

BİR YORUM YAZ