Diz Kapağı Çıtlaması

Diz Kapağı Çıtlaması

Dizlerimizi hareket ettirdiğimizde veya bir yerden çıkarken, inerken, yürürken diz kapağında çıtlama hissedebiliriz. Bu çıtlama bir süre sonra bizi rahatsız etmeye başlar. Bu çıtlamalar genel olarak orta veya ileri yaştaki insanlarda görülmektedir.

Diz Kapağı Çıtlaması Neden Olur?

Diz kapağı bölgesi bir eklem bölgesidir. Eklemlerimiz genel olarak sinoviyal sıvı adı verilen bir gaz kabarcıklarıyla çevrilmiş durumdadır. Bu gaz kabarcıkları kemiklerle eklemler arasında kayganlaştırıcı bir görev üstlenmiş durumdadırlar. Azot, oksijen ve karbondioksitten meydana gelen bu gaz kabarcıklarının boşaltılması durumunda çıtlamalar meydana gelebilmektedir. Şimdi bu gaz kabarcıklarının boşalmalarının ve eklem çıtlamalarının nedenlerine bakalım:

  • Diz kapağında bulunan kıkırdak yüzeyinin bozulması; kıkırdak düzeyinin bozulmasıyla birlikte bu kıkırdakların kemiklere sürtünmesiyle gerçekleşmektedir.
  • Diz kapağının zorlanması; diz kapağından çıtlama sesinin gelmesine neden olabilmektedir. Kişi diz kapaklarına aşırı yük yüklediğinde ve hareket ettirdiğinde yukarıda bahsettiğimiz gaz kabarcıkları patlar ve bunun sonucunda çıtlama sesi meydana gelir.
  • Ağır yük taşınması; kişinin diz kapaklarında çıtlama sesinin gelmesine neden olabilmektedir. Kişi sürekli ağır bir işte çalışıyorsa, bu sorunla sık sık karşılaşabilmektedir. Kişinin kıkırdak yapısının bozulmasıyla bu sorun ortaya çıkmaktadır.
  • Romatizma rahatsızlıkları; çıtlama sesini meydana getirebilmektedir. Eklemlerin ağrıması ve kireçlenmesiyle diz kapaklarında bulunan gaz kabarcıkları işlemlerini yerine getiremezler. Bu işlem yerine gelmediğinde ise hem çıtlama sesi duyulur hem de ağrılar başlayabilir.

Diz Kapağından Gelen Çıtlamalar Zararlı mıdır?

Diz kapağından gelen çıtlamalarla birlikte bu bölgede herhangi bir ağrı görülmüyorsa, herhangi bir problem yoktur. Eğer çıtlamalar sürekli oluyorsa ve bir ağrıyla birlikte geliyorsa, o zaman bir ortopedi uzmanına görünmenizde fayda olacaktır. Genellikle bu ağrılar yaşlılık belirtisi olarak görülebilir ve doğaldır.

Diz Kapağından Gelen Çıtlamaların Tedavisi

Diz kapağından gelen çıtlama sesi çok önemli bir rahatsızlığın habercisi olmamakla birlikte genellikle insanlar bu durumlarla karşılaştıklarında bir endişe ve şüpheye kapılmaktadırlar. Bu endişe ve şüphe onları huzursuz etmektedir. Diz kapağından gelen bu rahatsız edici çıtlamaların tedavisi şu yönde olmaktadır:

  • Hasta ne çok sık hareket edecek ne de çok hareketsiz kalacak, doktorun belirlediği kadar egzersizlerine ve fizik tedavisine devam edecek
  • Hastanın sağlıklı beslenmesi ve dizlerine iyi bakması bu rahatsızlığın ortadan kalkmasında rol oynayacaktır.
  • Hasta ağır yük kaldırmaktan ve çok uzun süre merdiven çıkmaktan uzak durmalıdır.
  • Hastanın dinlenmesi kendisini yormaması bu çıtlamaların azalmasını sağlayacaktır.
  • Hastanın çok fazla kilo alması da kimi zaman bu çıtlamalara neden olabilmektedir. Bu çıtlamaların azalması için hasta eğer kiloluysa kilo verecek değilse de kilo almamaya özen gösterilmelidir.
  • Bunların yanında MR ile hastalığın nedeni belirlenir ve buna uygun bir şekilde fizik tedavi uygulanabilmektedir. Fizik tedavinin yanı sıra kıkırdak iğneleri gibi yöntemlerden de faydalanılabilmektedir.

UYARI: Eğer diz kapağında çıtlama şikayeti bir süredir devam ediyorsa, doğru tanı ve tedavi yöntemi için bir an önce uzman hekime başvurulmalıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ