Reklam

Diz Kapağı Dönmesi

  • 14 Nisan 2017
  • 6.463 kez görüntülendi.
Diz Kapağı Dönmesi

Diz kapağı, vücudun hareket sisteminde önemli yapıya sahiptir. Ayak hareketi ile diz kapağı da hareket ile birlikte sağa veya sola hareket etmektedir. Ama hareketin zorlanılması ve yanlış hareket ile diz kapağın yerinden çıkmasına ve ciddi ağrı ve diz kapağı üzerinde deformasyonlar oluşmasına neden olabilmektedir. Doğru yapılan hareketler diz kapağının yerinde düzenli şekilde hareket etmesine ve bu durumların yaşanmamasında katkı sağlamaktadır.

Diz Kapağı Dönmesi Neden Olur?

Diz kapağı dönmesinin en önemli nedenlerinden biri yanlış hareket ve yapılan hareketlerin ayağı fazla zorlaması denilebilmektedir. Diz kapağı ayakla beraber hareket eden bir yapı olduğu için hareketlerdeki zorlama ve spor gibi aktivitelerde ayak hareketlerinin yanlış yapılması, diz kapağında kaymalara ve deformasyonlara yol açabilmektedir. Aynı şekilde sporda olduğu gibi oturarak iş yapan kişilerde yanlış yapılan ayak hareketleri, diz kapağında zorlamaların oluşmasına neden olacaktır.

Diz Kapağı Dönmesinin Belirtileri Nelerdir?

Diz kapağında oluşan kaymalar, diğer ayak ile ilgili oluşan problemlerde olduğu gibi yürürken ve oturma durumunda oluşan kuvvetli ağrılar ile özdeşleşmektedir. Fakat asıl tanı MR vb. çekilen filmler ile yapılmaktadır. Dizlerde oluşan bu ağrıların şiddetlenmesi, diz protezlerinin kullanılmasına neden olabilmektedir.

Diz Kapağı Dönmesi Nasıl Tedavi Edilir?

Öncelikle bu tarz rahatsızlıkların oluşmasını önlemek için yürüme ve oturma gibi durumların doğru hareketler ile yapılmasına dikkat edilmelidir. Bacakların iki yana açılması, bağdaş kurarak oturma, diz ekleminin spor sırasında aşırı zorlanılması, diz kıkırdağını yıpratacak hareketlerin yapılması gibi durumlardan uzak durulması gerekmektedir.

Bu tarz durumlarda ilaçlar yapılan tedaviler ve diğer fiziksel tedavi gibi tedavi yöntemleri her zaman fayda sağlamayabilir. Genellikle böyle durumlarda uzman doktorlar tarafından cerrahi tedavi yöntemleri tercih edilebilmektedir. Bu tedavi ile kayan diz kapağı tekrar yerine yerleştirilir ve zedelenen dokular tamir edilir. Bu yöntemin yan etkisi olarak diz eklemi üzerinde şişlikler oluşabilmektedir. Daha detaylı ve doğru bilgi için uzman hekime başvurulması tavsiye edilir.

Diz kapağında dönme durumunun kesinlikle ihmal edilmemesi ve bir an önce tedavi edilmesi gerekmektedir. Tedavinin ihmali kireçlenmelere ve protez gibi cerrahi uygulamaların uygulanmasına neden olabilmektedir.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ