Reklam

Diz Kapağındaki Kıkırdağın Erimesi

  • 06 Mart 2017
  • 5.543 kez görüntülendi.
Diz Kapağındaki Kıkırdağın Erimesi

Diz kapağı kireçlenmesi günümüz de özellikle yaşlı ve kilolu kişilerde sıklıkla rastlanan bir durumdur. Kısaca eklem yapısından bahsedecek olursak eklem kıkırdağı, vücut üzerinde ki hareketli kısımlarda iki kemik arasında bulunan, eklem yüzeylerinin düzgün ve kaygan olmasını birbirine tutunmasını sağlayarak vücutta hareket yeteneğini gerçekleştirilmesini kolaylaştıran yapıdır. Diz kapağında erimesi ise genellikle orta yaş ve üstü kişilerde hareket yeteneğinin kısıtlanması ile görülen kıkırdak hasarıdır.

  • Diz de meydana gelen yaralanmalar ile diz kapağında meydana gelen hasar sonucunda eklemler, diğer dokular gibi hiçbir zaman hızlı ve tam olarak bir iyileşme belirtisi gözlenmez. Bu durum yürürken şiddetli ağrılara ve hareketlenmede ciddi kısıtlamalara neden olur. Hatta uyku sırasında diz eklemi üzerinde kasılmalar azaldığı için uykudan uyandırabilecek kadar şiddetli bir ağrı oluşabilir.
  • Diz kapağında meydana gelen çarpma, vurma, travma vb. ciddi yaralanmalar, aşırı kilo, kaslarda güçsüzlük, yaşlılık, diz kapağı erimesi nedenleri arasında sıralayabiliriz. Diz kapağı erimesi olan insanların mümkün olduğunca eklemler üzerinde olumsuz sonuç doğurabilecek ağır spor şartlarından kaçınması gerekmektedir.

Diz Kapağında Kıkırdak Erimesinin Etkilerini Azaltmak İçin Ne Yapılmalı?

  • Günümüzün insanların en yaygın sorunlarından biri kilodur. Obezite sorunu olan insanlarda yaşam tarzı değişikleri yapılarak kilo verilmesi en önemli faktörler arasında yer almaktadır. Çünkü obezite ciddi anlamda hareketsizliğe yol açarak kireçlenmenin ve eklem ağrılarının şiddetlenmesine yol açmaktadır.
  • Düzenli ve programlı yapılan spor aktiviteleri kasların güçlenmesini sağlayarak bacaklar üzerindeki yükü hafifletir ve bacak ağrıları üzerinde analjezik bir etki gösterir.
  • Ağır işlerde çalışan insanlarda bacaklara verilen ağır yük, eğilme gibi faaliyetlerden dolayı sırt ve bacak ağrılarının ve kireçlenmelerin oluşma riski yüksektir. Bu yüzden bu tarz ağır iş faaliyetlerinde çalışan insanların daha çok dikkat etmesi gereken bir durumdur.

Diz Kapağında Kıkırdak Erimesinin Tedavisi Nedir?

Diz kapağında kıkırdak erimesi durumu şiddetli ağrılara yol açabilmektedir. Kireçlenmenin ve ağrının azaltılması için düzenli yürüyüşler şeklinde hafif spor fonksiyonları yapılması önerilebilmektedir. Kireçlenmenin çok yüksek olmaması durumunda egzersiz, diyet, yaşam tarzı değişiklikleri veya ilaçla müdahale gibi yöntemler ve bunlar dışında sıcak ve soğuk kompres, dizlikler, elastik bandajlar ve kıkırdağa uygulanan analjezik iğneler kısa süreli rahatlamalar sağlamaktadır. Eğer kireçlenme ilerlemiş bir safhadaysa cerrahi müdahale gerekmektedir.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. osman dedi ki:

    aşırı ve abartılı spor benim hayatımı mahvetti Canan Karatay doğru söylüyormuş, aşırı spor aptallık

BİR YORUM YAZ